Wizyta przedstawicieli GUS oraz US Kraków w podmiotach ekonomii społecznej na terenie Krakowa
w ramach projektu Zintegrowany System Monitorowania Sektora Ekonomii Społecznej (ZSMSES)
W dniach 3-5 stycznia 2018 r. pracownicy Wydziału Badań Gospodarki Społecznej w Dep. Badań Społecznych i Warunków Życia GUS oraz Ośrodka Badania Gospodarki Społecznej US Kraków odbyli ostatnią z planowanych wizyt w podmiotach ekonomii społecznej (PES) w ramach realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z GUS projektu Zintegrowany System Monitorowania Sektora Ekonomii Społecznej współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Podczas czwartej wizyty studyjnej przedstawiciele GUS oraz US Kraków odwiedzili wybrane podmioty ekonomii społecznej z terenu Krakowa. Zapoznano się z działalnością dwóch klubów integracji społecznej, dwóch warsztatów terapii zajęciowej, spółdzielni pracy oraz spółki non-profit. Wizytujący wybrane PES przedstawiciele GUS oraz US Kraków pozyskali informacje na temat m.in. okoliczności powstania podmiotu, specyfiki prowadzonej działalności, w tym podejmowanych działań reintegracyjnych, metod zarządzania, identyfikowanych problemów związanych z prowadzoną działalnością, uczestników zajęć lub osób zatrudnionych (w tym kadry merytorycznej w przypadku jednostek reintegracyjnych), a także ewentualnych planów związanych z rozwojem prowadzonej działalności.
Dzięki uprzejmości osób zarządzających możliwe było zapoznanie się z funkcjonowaniem następujących podmiotów gospodarki społecznej:
Klub Integracji Społecznej działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie – zajmujący się reintegracją zawodową i społeczną osób bezrobotnych. Swoją działalność rozpoczął w 2005 r. jako pierwszy KIS w Krakowie oraz jeden z pierwszych w Polsce. Celem działalności KIS jest usamodzielnienie się ekonomiczne jego uczestników poprzez podjęcie zatrudnienia. Służą temu następujące działania: praca indywidualna z uczestnikiem, praca grupowa oraz zatrudnienie wspierane poprzez prace społecznie użyteczne i roboty publiczne. KIS wyspecjalizował się w pomocy osobom posiadającym niski poziom wykształcenia oraz kompetencji.
Klub Integracji Społecznej – prowadzony przez Fundację Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo”. Działający od 2007 r. KIS jest miejscem, gdzie osoby bezrobotne, które poszukują pracy, mogą uzyskać wsparcie związane z nabywaniem umiejętności społecznych, jak komunikacja, asertywność, czy umiejętności związane z poszukiwaniem pracy, a także mogą podnieść swoje kwalifikacje biorąc udział w kursach edukacyjnych np. z języka angielskiego czy komputerowych. KIS oferuje także spotkania indywidualne i grupowe ze specjalistami: psychologiem, doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym.
Spółdzielnia pracy „Ogniwo” – pierwsza spółdzielnia pracy założona po 1989 r. w Krakowie. Spółdzielnia prowadzi kawiarnię połączoną z księgarnią, które dodatkowo pełnią rolę centrum aktywności społecznej dla różnych formalnych i nieformalnych grup lub ruchów. Na terenie kawiarni organizowane są wydarzenia społeczne i kulturalne, a także udostępniana jest przestrzeń na spotkania zewnętrznych podmiotów. Wśród członkiń i członków spółdzielni są m.in. graficy komputerowi, tłumaczki, architekci i psycholożki.
Warsztat terapii zajęciowej prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej – realizuje rehabilitację zawodową i społeczną osób chorujących psychicznie. Uczestnicy mogą skorzystać z zajęć w 8 pracowniach: stolarsko-konserwatorskiej, krawieckiej, rękodzieła artystycznego, edukacji i projektów komputerowych, gospodarstwa domowego, plastycznej, papieroplastyki oraz biurowej i tłumaczeń. Dodatkowo organizowane są spotkania integracyjne oraz zajęcia popołudniowe. Stowarzyszenie ponadto prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Centrum Seniora.
Warsztat terapii zajęciowej prowadzony przez Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „EMAUS” – oferuje kompleksową rehabilitację dla osób z umiarkowanym lub znacznym upośledzeniem umysłowym w siedmiu pracowniach: rozwoju fizycznego, manualno-krawieckiej, umiejętności społeczno-zawodowych, plastycznej, edukacji technicznej, technik różnych i muzykoterapii.
Przedsiębiorstwo Społeczne Agencja Artystyczna GAP – spółka non-profit działająca od 2013 r. w obszarze kultury i sztuki. Działalność przedsiębiorstwa obejmuje m.in. organizację koncertów i widowisk muzycznych, spektakli teatralnych, wystaw i wernisaży, warsztatów z zakresu edukacji artystycznej. Współpracuje z uczelniami artystycznymi, placówkami kultury, jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi.
Ponadto pracownicy Wydziału Badań Gospodarki Społecznej GUS podczas pobytu w Krakowie korzystali z noclegu w Pensjonacie Pan Cogito, który jest Zakładem Aktywności Zawodowej prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodzin "Zdrowie Psychiczne". Pensjonat jest miejscem pracy i aktywizacji zawodowej dla osób chorujących psychicznie. Działa od 2003 r. Pozwala osobom chorującym psychicznie poprzez bezpośredni kontakt z klientem czuć się potrzebnym i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tych osób w codziennym życiu.
Wydział Badań Gospodarki Społecznej GUS pragnie serdecznie podziękować pracownikom Ośrodka Badania Gospodarki Społecznej US Kraków w szczególności p. Agnieszce Pacut i p. Krzysztofowi Borysiakowi za zorganizowanie wizyt w powyższych podmiotach.
Wizyty przeprowadzone w różnych rodzajach podmiotów ekonomii społecznej umożliwiły osobom zaangażowanym w realizację projektu Zintegrowany System Monitorowania Sektora Ekonomii Społecznej zapoznanie się ze specyfiką ich działalności, co w efekcie przełoży się na wysoką jakość narzędzi badawczych przygotowywanych w ramach projektu.