System Monitorowania Usług Publicznych – koncepcja SMUP
Projekt System monitorowania usług publicznych – koncepcja SMUP jest realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) – działanie 2.18, cel szczegółowy 4. Dofinansowanie projektu z UE wynosi ogółem: 8 173 735,25 zł, w tym dla statystyki publicznej 4 888 227,35 zł.
Przesłanki realizacji
W Polsce nie ma spójnego systemu monitorowania usług publicznych, który umożliwiałby każdemu obywatelowi uzyskanie dostępu do informacji o poziomie ich świadczenia. Instytucje odpowiedzialne za dostarczanie usług publicznych, jak również odbiorcy usług mają ograniczone możliwości porównania ich jakości, kosztów i efektywności.
Cel projektu
Celem projektu jest opracowanie koncepcji powszechnego i kompleksowego systemu monitorowania usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Opracowana koncepcja będzie podstawą budowy powszechnie dostępnego, elektronicznego systemu bazodanowego składającego się z modułu monitorującego wyposażonego w funkcjonalności prezentacji oraz raportowania.
Etapy realizacji
Projekt jest realizowany jest w latach 2017-2018 w dwóch etapach:
- Etap I (zakończony w maju 2017 r.) – opracowano ogólną koncepcję systemu oraz jego zakresu informacyjnego. Określono merytoryczne ramy systemu, określone obszary usług publicznych, źródła zasilania i metody badania ich jakości oraz przeprowadzona identyfikacji luk informacyjnych.
- Etap II (planowane zakończenie w grudniu 2018 r.) – zakłada wypracowanie koncepcji wykonawczej zawierającej opis wymogów funkcjonalnych systemu, obejmujących swym zakresem cały proces – od wytworzenia i przekazania danych pierwotnych przez dostawcę usług, poprzez ich pobranie, przetworzenie i ponowne udostępnienie (w formie informacji zbiorczych) przez statystykę publiczną, aż po zastosowanie danych wynikowych, w celu analizy i oceny jakości usług na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. W ramach tego zadania opracowane zostaną m.in. rozwiązania w zakresie struktury systemu, sposobów, terminów i źródeł jego zasilania danymi pierwotnymi, procedur przetwarzania i udostępniania informacji zbiorczych, przykładowych metod wykorzystania danych wynikowych w celu analizy jakości wybranych usług. Ustalone zostaną wymagania odnośnie niezbędnych narzędzi i oprogramowania informatycznego, sposoby pozyskiwania i kontroli danych, jak również projekt interfejsu użytkownika wraz z określeniem funkcjonalności tego interfejsu.
Odbiorcy
- Przedsiębiorcy
- Społeczeństwo i organizacje pozarządowe
- Instytucje administracji rządowej i samorządowej oraz podmioty odpowiedzialne za dostarczanie usług publicznych lub sprawujące nadzór nad wypełnianiem tych zadań
- Środowiska naukowe i profesjonalne
Zakres merytoryczny
- Podatki i opłaty lokalne
- Zarządzanie nieruchomościami
- Drogownictwo i transport
- Ochrona środowiska
- Inwestycje i budownictwo
- Geodezja i kartografia
Partnerzy projektu
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA),
- Główny Urząd Statystyczny (GUS),
- Związek Miast Polskich (ZMP),
- Związek Powiatów Polskich (ZPP),
- Śląski Związek Gmin i Powiatów (ŚZGiP).
Więcej informacji o projekcie na portalu MSWiA:
http://administracja.mswia.gov.pl/adm/projekty-ue/system-monitorowania-us/o-projekcie
Koncepcja projektu (dokument na portalu MSWiA):