Część I

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

1.25. Warunki życia ludności, pomoc społeczna

1. Symbol badania
1.25.10
2. Temat badania
Badanie spójności społecznej
3. Cykliczność badania
co 3 lata
4. Prowadzący badanie
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

5. Cel badania
Celem badania jest dostarczenie informacji pozwalających na dokonanie wszechstronnych ocen jakości życia, rozumianej jako kategoria wielowymiarowa (uwzględniająca zarówno aspekty ekonomiczne, jak i społeczne) i ocenianej przez pryzmat wskaźników obiektywnych, jak również ocen subiektywnych. Dzięki integracji danych indywidualnych możliwe będzie m.in. określenie: w jakich grupach społeczeństwa występuje kumulacja korzystnych bądź niekorzystnych aspektów jakości życia, jakie czynniki warunkują te sytuacje, a także jakie relacje zachodzą pomiędzy poszczególnymi wymiarami jakości życia. Szeroki zakres zbieranych informacji pozwala m.in. na kompleksową ocenę zróżnicowań poziomu i stylu życia, wielowymiarową analizę ubóstwa, społecznego wykluczenia, kapitału społecznego oraz subiektywnego dobrobytu. Oczekuje się, że oprócz walorów poznawczych, diagnostycznych, informacje uzyskane z badania będą miały praktyczne znaczenie dla polityki społecznej. Umożliwią one m.in. ocenę wpływu niektórych instrumentów polityki prorodzinnej (w tym programu 500+) na obiektywne warunki życia i subiektywny dobrobyt. Cykliczny charakter badania pozwoli na obserwację zmian sytuacji społecznej w Polsce.

Dostarczenie danych na potrzeby realizowanych strategii i programów:
  • - Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Realizacja potrzeb użytkowników:
  • Sejm, Senat
  • administracja rządowa - centralna
  • administracja rządowa - terenowa
  • administracja samorządowa - województwo
  • placówki naukowe/badawcze, szkoły wyższe - nauczyciele akademiccy
  • placówki naukowe/badawcze, szkoły wyższe - studenci
  • media ogólnopolskie i terenowe
Dane osobowe:
  • W badaniu spójności społecznej ocena sytuacji badanych jednostek dokonywana jest na poziomie danych indywidualnych, dotyczących gospodarstw domowych i osób. Dotyczy to zarówno ocen sytuacji materialnej, jak również stylu życia, relacji społecznych i dobrobytu subiektywnego. Wynika z tego konieczność zbierania danych indywidualnych, w tym danych osobowych. Odnosi się to do cech demograficzno-społecznych członków gospodarstw domowych, obejmujących np. datę urodzenia, wykształcenie, czy miejsce pracy. Wykorzystywanie takich informacji jest niezbędne do przeprowadzenia analizy wyników badania. Brak jest możliwości pozyskania takich informacji z innych źródeł.
6. Zakres podmiotowy
Gospodarstwa domowe: osoby w gospodarstwach domowych.

7. Zakres przedmiotowy
Aktywność ekonomiczna. Aktywność obywatelska. Cechy demograficzne osób. Cechy nieruchomości. Cechy społeczno-ekonomiczne osób. Charakterystyka gospodarstw domowych. Dane adresowe i terytorialne. Dane identyfikacyjne. Deprywacja materialna członków gospodarstw domowych. Dochody gospodarstw domowych. Dyskryminacja. Informacje dotyczące wywiadu/ankiety. Kapitał społeczny i społeczność lokalna. Kontakty społeczne. Migracje. Obciążenie respondentów. Obywatelstwo, kraj urodzenia. Opieka nad dziećmi w wieku 0-12 lat. Osoby niepełnosprawne. Oszczędności gospodarstw domowych. Pomoc otrzymywana i udzielana przez gospodarstwo domowe. Poszukiwanie pracy. Pracujący, w tym zatrudnieni. Przeszłość zawodowa. Religijność. Społeczna percepcja ubóstwa i ocena polityki społecznej. Stan zdrowia członków gospodarstw domowych. Styl życia. Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Subiektywny dobrobyt. Świadczenia z pomocy społecznej. Świadczenia z ubezpieczeń społecznych i pozaubezpieczeniowe. Uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej. Umiejętności. Wartości i normy. Warunki mieszkaniowe gospodarstw domowych. Wyjazdy krajowe/zagraniczne. Wykluczenie społeczne. Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT). Wykorzystywanie samochodu służbowego w celach prywatnych. Wyposażenie gospodarstw domowych w przedmioty trwałego użytkowania. Zaległości w opłatach za mieszkanie, eksmisje. Zaufanie do ludzi i instytucji.

8. Źródła danych
9. Rodzaje wynikowych informacji statystycznych
Sytuacja materialna i finansowa gospodarstw domowych, w tym ubóstwo, ocena tej sytuacji, poziom zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych i niematerialnych z uwzględnieniem potrzeb dzieci, otrzymywana i udzielana pomoc, ocena instrumentów polityki prorodzinnej, w przekrojach: cechy demograficzno-społeczne gospodarstw domowych, podział kraju na miasto i wieś, klasy wielkości miast, makroregiony (wg NUTS) lub regiony (wg NUTS) i województwa.
Społeczna percepcja ubóstwa, pomocy społecznej, wykluczenia społecznego i dyskryminacji wybrane aspekty stylu życia elementy kapitału ludzkiego, w tym korzystanie z komputera i Internetu społeczność lokalna i kontakty społeczne, wartości i postawy wobec wybranych zachowań w przestrzeni społecznej zaangażowanie religijne sieciowy kapitał społeczny (rodzinny, towarzysko-sąsiedzki, stowarzyszeniowy) i zaufanie do osób i instytucji subiektywny dobrobyt, w przekrojach: cechy demograficzno-społeczne osób, podział kraju na miasto i wieś, klasy wielkości miast, makroregiony (wg NUTS) lub regiony (wg NUTS) i województwa.

10. Formy i terminy udostępnienia wynikowych informacji statystycznych
Publikacje GUS:
  • Publikacja analityczno-metodologiczna prezentująca wyniki Badania spójności społecznej 2018 (grudzień 2019),
  • Jakość życia w Polsce. Edycja 2018 (grudzień 2018),
  • Jakość życia w Polsce. Edycja 2019 (grudzień 2019).
Opracowania sygnalne:
  • Tematyczne informacje sygnalne (czerwiec 2019).
Do góry