Czy i w jaki sposób GUS planuje wdrożyć oznaczanie pozwalające rozróżnić dotychczasową i nową klasyfikację PKD?
Rozporządzenie PKD 2025 będzie zawierało m.in. klucze przejść PKD 2007 na PKD 2025 oraz PKD 2025 na PKD 2007 w których wskazane będą przejścia jednoznaczne (1:1 oraz n:1), wieloznaczne (1:n) - dla każdego przejścia wieloznacznego wskazane zostanie dodatkowo jedno grupowanie najbardziej odpowiednie ze względu na główny zakres grupowania.
Klucze powiązań, są podstawowymi narzędziami do porównywania danych statystycznych gromadzonych i prezentowanych przy użyciu różnych klasyfikacji, stają się one konieczne, gdy klasyfikacja zmienia się z upływem czasu lub gdy różne podstawowe ramy nie pozwalają na ścisłe powiązanie klasyfikacji. Klucze powiązań między różnymi wersjami tej samej klasyfikacji służą do opisania szczegółowych zmian, które miały miejsce w procesie nowelizacji klasyfikacji.
Planowane jest również rozszerzenie zakresu danych udostępnianych z rejestru REGON o informację umożliwiająca identyfikację wersji klasyfikacji wg której określona jest działalność (kod PKD) we wpisie podmiotu w rejestrze REGON.
W jaki sposób będzie można rozpoznać wersję PKD w REGON - w wyszukiwarce REGON oraz w usłudze API REGON
Planowane jest rozszerzenie zakresu danych udostępnianych z rejestru REGON o informację umożliwiającą identyfikację wersji klasyfikacji (kodu PKD), wg której określona jest działalność podmiotu
- w wyszukiwarce REGON, przy poszczególnych działalnościach, zostanie wskazana wersja PKD,
- zakres danych API zostanie rozszerzony o dodatkowy element – wersja PKD dla elementów zawierających kody PKD,
- zostaną udostępnione nowe wersje raportów API REGON
Czy i kiedy nastąpi automatyczne przeklasyfikowanie działalności w rejestrach wg PKD 2025?
W 2 letnim okresie przejściowym będzie można samodzielnie zgłaszać zmiany do rejestrów (klasyfikacja PKD 2007 będzie mogła być stosowana przez 2 lata do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie PKD 2025).
Zakłada się, że w przypadku niezgłoszenia do rejestrów zmian działalności wg nowej klasyfikacji, działalności będą mogły zostać automatycznie przeklasyfikowane w oparciu o powiązania jednoznaczne oraz interpretacje powiązań wieloznacznych zamieszczone w PKD 2025 (klucze przejść).
Trwają prace nad zmianami do ustawy o statystyce publicznej - która wprowadzi m.in. zmiany do ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – umożliwiającymi automatycznego przeklasyfikowanie działalności w rejestrach urzędowych.
Przeklasyfikowanie nastąpi w oparciu o klucze powiązań PKD 2007 na PKD 2025 (dostępne będą również klucze przejść z PKD 2025 na 2007).
W kluczach określone będą powiązania wieloznaczne (1:n), jednoznaczne (1:1 oraz n:1), a dla każdego powiązania wieloznacznego wskazane zostanie jedno najbardziej odpowiednie grupowanie, ze względu na główny zakres grupowania – powiązania umożliwią m.in. jednoznaczne przeklasyfikowanie wszystkich działalności.
Ważne –samodzielne zgłoszenie zmian do odpowiednich rejestrów jest szczególnie istotne w przypadku w którym do rejestru wpisana jest działalność wg PKD 2007, która przechodzi zgodnie z kluczem na kilka działalności w PKD 2005 (1:n), i jako relacja interpretacyjna (ta która zostanie wykorzystana przy automatycznym przeklasyfikowaniu) oznaczona została działalność, która nie opisuje właściwie faktycznie wykonywanej działalności.
Czy PKD 2025 będzie dostępne np. w postaci pliku xls?
Po zakończeniu procesu legislacyjnego projektu Rozporządzenia PKD 2025 odpowiednie informacje zostaną zamieszczone na stronie klasyfikacji https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/
Struktura klasyfikacji wraz z wyjaśnieniami będzie dostępna w formacie pdf oraz xls na stronie ww. stronie.