Menu
Pytania dotyczące klasyfikacji PKD 2025
Kiedy nowe PKD wchodzi w życie?
- PKD 2025 weszło w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) Dz.U. 2024 poz. 1936 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001936
Jak prezentuje się harmonogram zmian PKD?
- Planowana jest nowelizacja PKD w okresie co 5-10 lat
Co ma PKD 2025 czego nie znajdziemy w PKD2007?
- Do głównych zmian, które nastąpiły w PKD 2025 należy podział sekcji J Informacja i komunikacja na dwie odrębne sekcje J Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści i K Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji. W celu odzwierciedlenia rosnącego znaczenia działalności pośrednictwa utworzono dla niej 20 nowych podklas w poszczególnych działach PKD. Ponadto, między innymi zrestrukturyzowano dział 14 Produkcja odzieży, wyeliminowano rozróżnienie na poziomie grupy i klasy między formami handlu detalicznego tj. w sklepie oraz internetowym handlem detalicznym i handlem na straganach i targowiskach, co oznacza, że dotychczasowe grupy 47.8 Sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach oraz 47.9 Sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami zostały zlikwidowane, a działalność została ujęta w odpowiednich klasach wg rodzajów sprzedawanych towarów, jak również zmieniono strukturę działu 90 Działalność twórcza i działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych i działu 91 Działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność związana z kulturą, poprzez utworzenie nowych grup. Łącznie w klasyfikacji PKD 2025 wydzielonych zostało 126 podklas na poziomie krajowym, natomiast różnica pomiędzy łączną liczbą podklas PKD 2007 i PKD 2025 wynosi 72.
PKD 2025 – zmiany dla podmiotów
Czy jeśli przedsiębiorcy nie dokonają zmian w PKD samodzielnie, to czy GUS zrobi to za nich?
- Jw. Podmioty zarejestrowane w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON będą mogły do dnia 31 grudnia 2026 r. samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu określającego przedmiot dotychczas prowadzonej działalności: z PKD 2007 na PKD 2025. Po upływie tego okresu przejściowego, tj. z dniem 1 stycznia 2027 r. planuje się wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania tych podmiotów w CEIDG, KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych.
Jakie rodzi konsekwencje, szczególnie prawne i podatkowe, dla przedsiębiorców?
- Wprowadzenie nowej klasyfikacji nie powinno rodzić negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców - jest to zmiana urzędowa.
- Przepisy rozporządzenia wprowadzającego PKD 2025 zawierają rozwiązania pozwalające na równoczesne – ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 – stosowanie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej klasyfikacji PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.
- Podmioty zarejestrowane w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON będą mogły do dnia 31 grudnia 2026 r. samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu określającego przedmiot dotychczas prowadzonej działalności: z PKD 2007 na PKD 2025. Po upływie tego okresu przejściowego, tj. z dniem 1 stycznia 2027 r. planuje się wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania tych podmiotów w CEIDG, KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych.
Czy brak dokonania zmian w PKD będzie niósł za sobą konsekwencje? Jakie?
- Podmioty zarejestrowane w CEIDG, KRS i rejestrze REGON będą mogły samodzielnie zgłaszać zmiany wpisów w tych rejestrach w celu dostosowania przedmiotu ich działalności do nowej klasyfikacji w 2 letnim okresie przejściowym – wskazanym rozporządzeniem PKD - w którym PKD 2007 będzie mogła być stosowana do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie PKD 2025.
- Podmioty rozpoczynające wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykonujące działalność, które po wejściu w życie PKD 2025 złożą wniosek o wpis, zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub rejestrze REGON będą zobowiązane do zgłoszenia działalności wg PKD 2025.
- W razie niedokonania przez podmioty ww. zgłoszenia, ich działalności będą mogły zostać przeklasyfikowane w rejestrach automatycznie.
Czy i kiedy nastąpi automatyczne przeklasyfikowanie działalności w rejestrach wg PKD 2025?
W 2 letnim okresie przejściowym będzie można samodzielnie zgłaszać zmiany do rejestrów (klasyfikacja PKD 2007 będzie mogła być stosowana przez 2 lata do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie PKD 2025).
- Zakłada się, że w przypadku niezgłoszenia do rejestrów zmian działalności wg nowej klasyfikacji, działalności będą mogły zostać automatycznie przeklasyfikowane w oparciu o powiązania jednoznaczne oraz interpretacje powiązań wieloznacznych zamieszczone w PKD 2025 (klucze przejść).
- Trwają prace nad zmianami do ustawy o statystyce publicznej - która wprowadzi m.in. zmiany do ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – umożliwiającymi automatycznego przeklasyfikowanie działalności w rejestrach urzędowych.
- Przeklasyfikowanie nastąpi w oparciu o klucze powiązań PKD 2007 na PKD 2025 (dostępne są również klucze przejść z PKD 2025 na 2007).
- W kluczach określone są powiązania wieloznaczne (1:n), jednoznaczne (1:1 oraz n:1), a dla każdego powiązania wieloznacznego wskazane zostało jedno najbardziej odpowiednie grupowanie, ze względu na główny zakres grupowania – powiązania umożliwią m.in. jednoznaczne przeklasyfikowanie wszystkich działalności.
- Ważne – samodzielne zgłoszenie zmian do odpowiednich rejestrów jest szczególnie istotne w przypadku w którym do rejestru wpisana jest działalność wg PKD 2007, która przechodzi zgodnie z kluczem na kilka działalności w PKD 2005 (1:n), i jako relacja interpretacyjna (ta która zostanie wykorzystana przy automatycznym przeklasyfikowaniu) oznaczona została działalność, która nie opisuje właściwie faktycznie wykonywanej działalności.
Na jakim formularzu dokonuje się zmiany? W jaki sposób (on-line, czy też inne)?
Podmioty podlegające wpisowi do rejestru REGON zgłaszają zmiany na formularzach:
- RG-OP Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub ich jednostki lokalnej
- RG-OF Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub jej jednostki lokalnej niepodlegających wpisowi do CEIDG Podmioty podlegające wpisowi do KRS, CEIDG zgłaszają zmiany do tych rejestrów. Więcej informacji o składaniu wniosków do rejestru REGON znajduje się na stronie https://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/skladanie-wnioskow/
Czy w REGON będzie widoczny jedynie nowy kod wg PKD2025 czy będą dwa kody PKD2007 i 2025 tak aby widoczna była zmiana?
W rejestrze pozostaje jedna lista kodów PKD (1 kod działalności przeważającej i n kodów działalności pozostałej) – które mogą być określone wg:
- PKD 2007 - w przypadku wpisów w których nie dokonano zmiany w zakresie przedmiotu działalności,
- PKD 2025 – w przypadku wpisów w których dokonano kompleksowej zmiany/ weryfikacji kodów,
- PKD 2007 i 2025 – w przypadku wpisów w których nie dokonano kompleksowej zmiany, a np. zgłoszono nowy kod wg PKD 2025.
Rozszerzono zakres danych udostępnianych z rejestru REGON o informację umożliwiającą identyfikację wersji klasyfikacji wg której określone są działalności (kody PKD) we wpisie podmiotów w rejestrze REGON.
Czy po upływie terminu wyznaczonego na samodzielne przeklasyfikowanie podmioty gosp. będą otrzymywać inf. o tym, że zostały automatycznie przeklasyfikowane (jeśli tak – w jaki sposób)?
- Nie planuje się wydawania zaświadczeń lub indywidualnego informowania o dokonanym przeklasyfikowaniu działalności w rejestrze. W przypadku rejestru REGON informacje o aktualnym wpisie udostępniane są na stronie REGON https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR. Podmiot może także wystąpić do urzędu statystycznego o wydanie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON.
Jaka jest procedura w przypadku gdy podmiot nie będzie zgadzał się z przypisanym mu automatycznie PKD (kontakt z Ośrodkiem Klasyfikacji i Nomenklatur)?
- W takim przypadku podmiot może złożyć odpowiedni wniosek do właściwego rejestru (CEIDG, KRS, REGON - w przypadku podmiotów nie wpisanych do CEIDG, KRS) o zmianę kodów PKD.
Udostępnianie informacji wg PKD
Czy PKD 2025 będzie dostępne np. w postaci pliku xls?
- Rozporządzenie PKD 2025 oraz odpowiednie informacje są zamieszczone na stronie GUS dotyczącej klasyfikacji https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/ Struktura klasyfikacji wraz z wyjaśnieniami jest dostępna w formacie pdf oraz xls na stronie ww. stronie.
Czy i w jaki sposób GUS planuje wdrożyć oznaczanie pozwalające rozróżnić dotychczasową i nową klasyfikację PKD?
- Rozporządzenie Rady Ministrów ws. PKD 2025 zawiera m.in. klucze przejść PKD 2007 na PKD 2025 oraz PKD 2025 na PKD 2007 w których wskazane są przejścia jednoznaczne (1:1 oraz n:1), wieloznaczne (1:n) - dla każdego przejścia wieloznacznego wskazane jest dodatkowo jedno grupowanie najbardziej odpowiednie ze względu na główny zakres grupowania.
- Klucze powiązań, są podstawowymi narzędziami do porównywania danych statystycznych gromadzonych i prezentowanych przy użyciu różnych klasyfikacji, stają się one konieczne, gdy klasyfikacja zmienia się z upływem czasu lub gdy różne podstawowe ramy nie pozwalają na ścisłe powiązanie klasyfikacji. Klucze powiązań między różnymi wersjami tej samej klasyfikacji służą do opisania szczegółowych zmian, które miały miejsce w procesie nowelizacji klasyfikacji.
- Dane udostępniane z rejestru REGON będą zawierały dodatkową informację umożliwiająca identyfikację wersji klasyfikacji wg której określona jest działalność (kod PKD) we wpisie podmiotu w rejestrze REGON.
W jaki sposób będzie można rozpoznać wersję PKD w REGON - w wyszukiwarce REGON oraz w usłudze API REGON
- Dane udostępniane z rejestru REGON będą zawierały dodatkową informację umożliwiającą identyfikację wersji klasyfikacji (kodu PKD), wg której określona jest działalność podmiotu w wyszukiwarce REGON, przy poszczególnych działalnościach, została wskazana wersja PKD,
- zakres danych API został rozszerzony o dodatkowy element – wersja PKD dla elementów zawierających kody PKD, zostaną udostępnione nowe wersje raportów API REGON zawierające wersję każdego przekazywanego kodu PKD. Będą to raporty metody web service’u DanePobierzPelnyRaport.
- Dotychczasowe raporty przekazujące kody PKD pozostaną bez zmian, tzn. zostanie zachowana kompatybilność wsteczna. Przy czym usługobiorcy korzystający z dotychczasowych raportów nie będą posiadać informacji o wersji kodu PKD.
- Dokumentacja API została udostępniona na stronie https://api.stat.gov.pl/Home/RegonApi
Inne
Gdzie kierować pytania w przypadku problemów z przeklasyfikowaniem (OKiN)?
- W przypadku problemów z zaklasyfikowaniem wykonywanej działalności właściwy jest Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur w Łodzi.
- Do przeklasyfikowania na PKD 2025 działalności określonych w rejestrze wg PKD 2007 pomocne będą klucze przejścia (powiązań) będące integralną częścią klasyfikacji stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) Dz.U. 2024 poz. 1936 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001936
Zmiana PKD może w konsekwencji prowadzić do zmiany do opodatkowania (właściwym w tym momencie do rozstrzygnięcia będzie Urząd Skarbowy)?
- W kwestiach podatkowych właściwą jednostka jest resort finansów.
W jaki sposób PKD2025 wpływa na klasyfikację produktów PKWiU?
- Z uwagi na wzajemne powiązania klasyfikacji działalności i produktów wszelkie zmiany strukturalne wprowadzane do klasyfikacji PKD powinny znaleźć odzwierciedlenie w klasyfikacji PKWiU. Pozwoli to zachować hierarchiczną relację między tymi dwoma typami klasyfikacji i umożliwi przyporządkowanie produktów (wyrobów i usług) wg rodzajów działalności, w wyniku której powstają, z zachowaniem jednolitości kodyfikacyjnej. Obecnie trwa proces rewizji klasyfikacji PKWiU w celu jej dostosowania do zmian, które zaszły w klasyfikacji PKD.
Metryka
Podmiot publikujący:
Główny Urząd Statystyczny
Publikujący informację:
Iwona Pacholec
Publikacja informacji:
08.11.2024 10:12
Aktualizacja informacji:
17.01.2025 10:03
Sprawdź historię zmian