Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025)
Od 1.01.2025 r. składając wnioski do rejestru należy wskazywać w nich rodzaje działalności wg PKD 2025. Po upływie okresu przejściowego - od dnia 1 stycznia 2027 r. – zostanie przeprowadzone w rejestrach automatyczne przeklasyfikowanie działalności, które nie będą do tego czasu wpisane wg PKD 2025.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. została wprowadzona w życie nowa Polska Klasyfikacji Działalności (PKD 2025), która zastąpi klasyfikację PKD 2007. Jest to konsekwencja zmian dokonanych w Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE).
Nowa klasyfikacja PKD jest dostosowana do aktualnych realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Ujęto w niej rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach. Klasyfikacja zapewni zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka. Wprowadzono również większa precyzję w opisie tradycyjnych branż, co ułatwi firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów.
Zmiana klasyfikacji powoduje konieczność dostosowania m.in. rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). PKD 2025 jest również wdrażana w badaniach statystycznych statystyki publicznej.
Klasyfikacja PKD ma szerokie zastosowanie w gospodarce i statystyce. Kody i opisy klasyfikacji PKD, zgodnie z przepisami odrębnych ustaw, stosuje się m.in. w rejestrach urzędowych i systemach informacyjnych administracji publicznych.
PKD opisuje rodzaje działalności, umożliwiając podmiotom wpisanym do poszczególnych rejestrów jednolite określenie wykonywanych działalności. Ustrukturyzowane zapisy ułatwiają grupowanie działalności wpisanych do rejestrów według wybranych branż, celem uzyskania charakterystyki działających w gospodarce narodowej podmiotów, umożliwiają tym samym badanie struktury ekonomicznej gospodarki i zachodzących w niej na przestrzeni czasu zmian.
PKD jest wykorzystywana w regulacjach prawnych dotyczących różnych form wsparcia przedsiębiorców, a także ich obowiązków.
PKD 2025 zostało wprowadzone w życie na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw dnia 27 grudnia 2024 r. Pełna treść rozporządzenia dostępna jest pod adresem: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001936
W rozporządzeniu- zawarto m.in. przepisy pozwalające na stosowanie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości kodów PKD 2007, równocześnie ze stosowaniem kodów PKD 2025 do dnia 31 grudnia 2026 r.
Okres ten ulegnie skróceniu w przypadku podmioty, które po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia złożą
- wniosek o zmianę wpisu w CEIDG, albo
- wniosek o zmianę w zakresie dotyczącym zmiany przedmiotu działalności według PKD w KRS lub REGON.
Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw (UD12).
Projektowana ustawa wprowadzi w szczególności modyfikacje przepisów dotyczących standardów klasyfikacyjnych, w tym zmiany umożliwiające automatyczne przeklasyfikowanie działalności w rejestrach urzędowych.
Ważne
Samodzielne zgłoszenie zmian do właściwego rejestru, w 2 letnim okresie przejściowym, jest szczególnie istotne w przypadkach w których do rejestrów wpisane są działalności wg PKD 2007, które wg klucza przechodzą na kilka działalności wg PKD 2005 (1:n), i jako relacja interpretacyjna (ta która zostanie wykorzystana przy automatycznym przeklasyfikowaniu) oznaczona została, w kluczu, działalność, która nie opisuje właściwie faktycznie wykonywanej działalności.
Informacje na temat PKD 2025 są również dostępne na stronach:
- FAQ - częste pytania https://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/faq-czeste-pytania/
- Klasyfikacje https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/
- Polska Klasyfikacja Działalności 2025 – zmiany dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r.
- https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/polska-klasyfikacja-dzialalnosci-2025--zmiany-dla-przedsiebiorcow-od-1-stycznia-2025-r
- Jak wybrać i zmienić kod PKD https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00119#4
Uwaga
Przed podjęciem decyzji o wyborze kodu PKD 2025, na podstawie klucza przejść, wskazane jest zapoznanie się z opisami grupowań PKD 2025, które są zamieszczone w części III załącznika do rozporządzenia w sprawie PKD 2025 - WYJAŚNIENIA DO PKD 2025.