Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej, zwany dalej rejestrem REGON prowadzony jest przez Prezesa GUS.
Zasady prowadzenia rejestru REGON określają przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. 2024 poz. 1799) oraz przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (tekst jednolity). Informacje zbierane w rejestrze nie są danymi statystycznymi (art. 41 ust. 3 ustawy o statystyce publicznej), co oznacza, że są one - z określonymi wyjątkami - jawne i ogólnodostępne.
Do rejestru REGON wpisywane są podmioty gospodarki narodowej, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz zgłoszone przez jednostkę prawną jednostki lokalne.
Rejestr REGON tworzony jest na podstawie informacji zgłaszanych przez podmioty gospodarki narodowej, które ustawowo zobowiązane są do wpisu do rejestru, a także do zgłaszania zmian cech objętych wpisem lub skreślenia z rejestru. W związku z powyższym aktualność danych w rejestrze REGON w zasadniczym stopniu uzależniona jest od realizacji przez podmioty gospodarki narodowej ustawowego obowiązku składania wniosków o wpis do rejestru REGON oraz informowania o zachodzących zmianach.
UWAGA:
Dane w prezentowanych tablicach naliczane są w oparciu o bazę publikacyjną rejestru REGON - odzwierciedlającą stan wpisów w rejestrze na koniec danego okresu.
Tablice miesięczne prezentują dane o podmiotach wpisanych do rejestru REGON bez względu na stan ich aktywności prawno-ekonomicznej natomiast tablice kwartalne prezentują dane o podmiotach aktywnych, w związku z czym liczba podmiotów w tych tablicach może być mniejsza niż w tablicach miesięcznych.
Statystyki zamieszczane na stronie dashboard.stat.gov.pl mają charakter wyłącznie poglądowy. Statystyki naliczane są w oparciu o dane pochodzące z bieżąco aktualizowanej centralnej bazy rejestru, obrazują zatem liczbę przetworzonych wniosków o wpis i wykreślenie wpisów – dotyczących wszystkich działalności, które zostały zgłoszone do rejestru przez podmioty gospodarki narodowej (naliczonych na wskazany dzień) oraz liczbę zawieszonych/wznowionych działalności – naliczonych na podstawie występujących w rejestrze (w dniu naliczenia) dat zawieszenia i wznowienia działalności – nie należy porównywać informacji pochodzących ze statystyk z danymi prezentowanymi w tablicach naliczanych wg różnych algorytmów wyboru, w oparciu o bazy stanowe rejestru REGON.
Przyjęto, że dane zbiorcze, będą z rejestru REGON naliczane wg PKD 2007 (dla jednolitej prezentacji danych, działalności wpisane do rejestru wg PKD 2025 będą przekodowywane - w oparciu o klucze stanowiące integralną część klasyfikacji PKD 2025).
Od stycznia 2025 r. -– informacja o rodzaju działalności, wpisanym w rejestrze REGON, została uszczegółowiona poprzez dodanie WERSJI PKD – 2007 / 2025.
Informacja o wersji PKD umożliwi jednoznaczną identyfikację klasyfikacji - wg której w rejestrze REGON została określona działalność (kod PKD) - w przypadku udostępniania jednostkowych danych z rejestru REGON.
Wyjaśniamy, że przepisy rozporządzenia wprowadzającego PKD 2025 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. poz. 1936) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001936 ) zawierają rozwiązania pozwalające na równoczesne – ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 – stosowanie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej klasyfikacji PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.
W 2 letnim okresie przejściowym w rejestrach uprawnione będą wpisy wg PKD 2025 (nowe wpisy lub wpisy do których zgłoszono zmianę) oraz wg PKD 2007 ( wpisy dokonane przed 1 stycznia 2025 r. do których nie zgłoszono zmiany w zakresie rodzajów działalności).
W rejestrze REGON we wpisie podmiotu pozostawać będzie lista kodów PKD (1 kod działalności przeważającej i n kodów działalności pozostałej) w zakresie wpisu podmiotu/ oraz odrębnie dla poszczególnych działalności (CEIDG, rolniczej, innej) osób fizycznych wpisywanych do rejestru REGON. Działalności będą mogły być określone w rejestrze wg:
- PKD 2007 – w przypadku wpisów, w których nie dokonano zmiany w zakresie przedmiotu działalności,
- PKD 2025 – w przypadku wpisów, w których dokonano kompleksowej zmiany/weryfikacji kodów,
- PKD 2007 i 2025 – w przypadku wpisów, w których nie dokonano kompleksowej zmiany, a np. zgłoszono nowy kod wg PKD 2025.
Od 1.01.2025 r. wpisy do rejestru REGON są dokonywane w oparciu o PKD 2025 – w przypadku podmiotów nowo rejestrowanych i dokonujących zmian, w określonych przypadkach (wpisy w których nie zaszły zmiany w zakresie PKD) nadal stosowana może być klasyfikacja PKD 2007.
Bieżąca aktualizacja informacji w rejestrze REGON jest zależna od zgłoszeń do rejestru, dokonywanych bezpośrednio przez podmioty lub w przypadku podmiotów wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem wskazanych rejestrów.