Komornicy sądowi podlegają wpisowi do rejestru REGON – jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej - zgodnie z art. 42 ust. 2 ww. ustawy: ,,Za osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą przyjmuje się osobę fizyczną będącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646), a także inną osobę fizyczną prowadzącą działalność na własny rachunek w celu osiągnięcia zysku oraz osobę fizyczną prowadzącą indywidualne gospodarstwo rolne.”
Przed dniem 1 stycznia 2019 r. wpisy komorników sądowych do rejestru REGON następowały w oparciu o wnioski RG-OF składane w urzędach statystycznych lub w oparciu o dane przekazywane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w przypadku komorników, którzy dokonali wpisu do CEIDG.
W związku z wejściem w życie, z dniem 1 stycznia 2019 r., przepisów ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 771, ze zm.), wskazującej jednoznacznie, iż komornik sądowy nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów regulujących podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej, komornicy sądowi nie podlegają wpisowi do CEIDG. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa wpis komornika sądowego do rejestru REGON następuje na podstawie wniosku RG-OF złożonego – zgodnie z art. 42 ust. 5-6 ustawy o statystyce publicznej – w urzędzie statystycznym.
Komornicy sądowi, których działalność została wpisana do rejestru REGON jako działalność podlegająca wpisowi do CEIDG – proszeni są o potwierdzenie prowadzenia działalności komorniczej/ weryfikację wpisu w rejestrze REGON, poprzez złożenie do urzędu statystycznego wniosku RG-OF.
Wyjaśniamy, że informacje o wykreśleniu wpisu z CEIDG stanowią podstawę prawną wykreślenia z rejestru REGON działalności wpisanej do CEIDG, co w przypadku gdy jest ona jedyną działalnością (w przypadku osób fizycznych wpisowi do rejestru REGON podlegają odrębnie 3 rodzaje działalności: działalności wpisane do CEIDG, rolnicze oraz pozostałe nie wpisane do CEIDG) wpisaną do rejestru REGON skutkuje skreśleniem wpisu/ numeru identyfikacyjnego REGON. Zatem w przypadku skreślenia wpisu w rejestrze REGON, w konsekwencji skreślenia działalności komorniczej z CEIDG, konieczne jest potwierdzenie prowadzenia ww. działalności komorniczej poprzez złożenie wniosku RG-OF - w wyniku czego nastąpi wpis do rejestru REGON działalności gospodarczej niepodlegającej wpisowi do CEIDG. Numer identyfikacyjny REGON przypisany osobie fizycznej/ komornikowi pozostanie bez zmian.