System statystyki publicznej jest jednym z podstawowych, publicznych, ogólnokrajowych elementów systemu informacyjnego państwa, który dysponuje ogromnym zasobem danych, zapewniającym niezbędny poziom bezpieczeństwa informacyjnego społeczeństwa, gospodarki i państwa.
Zmieniająca się rzeczywistość stawia przed statystyką nowe wyzwania. Dotyczą one zarówno zakresu informacyjnego badań statystycznych i dostosowania go do potrzeb odbiorców i zmian zachodzących w otoczeniu, jak również aktualności dostarczanych informacji, przy zachowaniu wysokiej jakości danych. Istotne jest, aby statystyka publiczna gromadziła i udostępniała nie tylko dane statystyczne charakteryzujące zjawiska i procesy społeczno-gospodarcze, które dokonały się w minionym okresie, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, dostarczała informacji służących do aktualnych analiz i prognoz.
Dodatkowym wyzwaniem dla statystyki, przy zwiększających się oczekiwaniach informacyjnych, jest nacisk na zmniejszanie obciążenia respondentów obowiązkami statystycznymi i ograniczenie kosztów prowadzenia badań.
Sprostanie tym zadaniom wymaga skoordynowanego, planowego i długofalowego działania. Kierując się tym założeniem Główny Urząd Statystyczny opracował niniejszy dokument pt: „Kierunki rozwoju polskiej statystyki publicznej do 2017 roku”.