Wraz z przyjęciem Europejskiego Kodeksu Praktyk Statystycznych (EKPS), Komitet ds. Programowania Statystycznego (SPC – poprzednik Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego – ESSC) zobowiązał się do przestrzegania jego zasad. Zobowiązanie to objęło również Polskę, nowego członka UE.
Na posiedzeniu w dniu 25 maja 2005 r. SPC zatwierdził stopniową procedurę monitorowania wdrażania EKPS w ciągu trzech kolejnych lat, podczas których samooceny państw członkowskich UE miały być połączone z elementami przeglądu partnerskiego (peer reviews).
W grudniu 2005 r. / styczniu 2006 r. Krajowe Urzędy Statystyczne i Eurostat zakończyły swoją samoocenę na podstawie opracowanych kwestionariuszy, wyniki zostały podsumowane przez Eurostat w sprawozdaniu przedłożonym Komitetowi Ekonomiczno-Finansowemu w maju 2006 r.
Kolejnym krokiem w kierunku wdrożenia kodeksu było organizowanie przeglądów partnerskich w celu uzupełnienia samooceny począwszy od 2006. I runda przeglądów partnerskich w Europejskim Systemie Statystycznym trwała w latach 2006 – 2008.
Wizyta w ramach tej rundy przeglądu dot. jakości produkowanej statystyki europejskiej w Polsce odbyła się w dniach 25-27 kwietnia 2007 r. Członkami zespołu audytorskiego byli:
- p. Olav Ljones, Urząd Statystyczny Norwegii, Przewodniczący
- p. Jean-Etienne Chapron, INSEE, Francja
- p. Peter Bekx, Eurostat
Przeglądy partnerskie wdrożenia EKPS prowadzone byłe zgodne z przyjętą metodologią koncentrującą się na części instytucjonalnej Kodeksu oraz zasady dotyczącej upowszechniania.
Przegląd objął następujące ówczesne zasady EKPS:
(1) Niezależność zawodowa,
(2) Upoważnienie do gromadzenia danych,
(3) Odpowiednia ilość zasobów,
(4) Zobowiązanie do zapewnienia odpowiedniej jakości,
(5) Poufność statystyk,
(6) Bezstronność i obiektywność,
Pierwsza runda peer review była ograniczona do Krajowego Urzędu Statystycznego – GUS i jego roli koordynującej w ramach krajowego systemu statystycznego. Krótki dokument dostarczony przez GUS podsumowywał kluczowe aspekty funkcjonowania krajowego systemu statystycznego w 2007 r. i był publikowany wraz ze sprawozdaniem z przeglądu opracowanym przez Zespół audytorski.