Posiedzenie prowadził Pan prof. dr hab. Henryk Domański Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach Rady Statystyki uczestniczył Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani dr Grażyna Marciniak – Wiceprezes GUS oraz dyrektorzy departamentów GUS.
W posiedzeniu udział wzięli spoza GUS przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biura Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pierwsza część posiedzenia dotyczyła statystyki procesów imigracyjnych w świetle dostępnych danych administracyjnych oraz badań statystycznych. Wprowadzenie do tematu wygłosiła Pani Dorota Szałtys – dyrektor Departamentu Badań Demograficznych, która przedstawiła przebieg prac nad budową systemu badań migracji. Wskazała, że system ten opiera się na źródłach administracyjnych, badaniach statystycznych oraz informacjach pozyskiwanych przez inne kraje. Przedstawiła podstawy prawne oraz omówiła główne źródła administracyjne, z których pozyskiwane są dane o imigrantach.
W dyskusji pozytywnie oceniono przebieg prac nad budową systemu badań migracji, wskazując na istotny ich postęp w ostatnich latach. Podkreślono trudności badawcze w tej dziedzinie, uniemożliwiające dokładne określenie liczby imigrantów w Polsce. Zwrócono uwagę na potrzebę szerszego publikowania metodologii prowadzonych prac oraz ich wyników nawet w wersji szacunkowej, przeciwstawiającej się dezinformacją zawyżającym dane w tym obszarze i utrudniającym prowadzenie polityki migracyjnej.
Drugi punkt posiedzenia poświęcony był metodyce i wynikom dekompozycji wzrostu gospodarczego w ujęciu regionalnym i międzynarodowym. Temat przedstawił Pan Mirosław Błażej – dyrektor Departamentu Studiów Makroekonomicznych i Finansów, który rozwija pogłębione i komplementarne analizy struktury wzrostu gospodarczego w Polsce w ujęciu porównań międzynarodowych oraz w wymiarze regionalnym, wykorzystując dane statystyczne z wielu obszarów. Motywacją prowadzonych badań jest dostarczenie użytkownikom (w tym decydentom i analitykom polityki gospodarczej) narzędzi analizy procesów wzrostu gospodarczego poprzez opisanie wkładów różnych czynników produkcji, jak kapitał i praca oraz uwarunkowań zmian produktywności. Pan Mirosław Błażej przedstawił w syntetyczny sposób metodologię i wybrane wyniki poszczególnych metod dekompozycji rozwijanych w Departamencie oraz poinformował o sposobie i miejscu ich publikacji.
W dyskusji członkowie Rady Statystyki wykazali duże zainteresowanie tematem podkreślając jednocześnie naukowy charakter jego prezentacji odbiegający od dotychczas przyjętych na posiedzeniach plenarnych. Pan dr Dominik Rozkrut zaznaczył, że niezależnie od prowadzenia prac związanych z dostarczaniem bieżących informacji, GUS zamierza rozwijać we współpracy z innymi instytucjami prace o charakterze eksperymentalnych analiz naukowych.
Prezes GUS podziękował Radzie Statystyki za skuteczne wsparcie GUS w pozyskaniu dodatkowych środków finansowych na spisy powszechne 2020 i 2021.