Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr hab. Henryk Domański.
W obradach brali udział: Pan dr Artur Polak – przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Pan Krzysztof Markowski – dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie oraz z GUS: Pan Janusz Dygaszewicz – dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań, Pani Małgorzata Kowalska – dyrektor Departamentu Produkcji, Pani Ewa Adach-Stankiewicz – dyrektor Departamentu Handlu i Usług, Pani Agnieszka Matulska-Bachura – zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Usług GUS, Pani Izabela Adamczyk – naczelnik w Departamencie Handlu i Usług, Pani Irena Marczuk – naczelnik w Departamencie Programowania i Koordynacji Badań oraz inni pracownicy GUS zainteresowani problematyką obrad.
Pierwszy punkt posiedzenia poświęcony był statystyce budownictwa mieszkaniowego. Pani Małgorzata Kowalska omówiła prowadzone w tym zakresie badania w ramach statystyki publicznej, ich zakres przedmiotowy i podmiotowy oraz udostępnianie danych wynikowych. Przedstawiła rozwój statystyki budownictwa mieszkaniowego oraz bieżącą współpracę z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa w zakresie wprowadzania metod monitorowania realizacji założeń Narodowego Planu Mieszkaniowego (NPM).
Pan dr Artur Polak przedstawił aktualną politykę mieszkaniową, prowadzoną w ramach NPM. Omówił cele tego Programu, podejmowane i planowane działania oraz zaprezentował Program „Mieszkanie+” stanowiący 3 spośród 9 działań NPM.
Gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi oraz obrót nieruchomościami w badaniach statystyki publicznej przedstawiła Pani Agnieszka Matulska-Bachura. Tematyką tą zajmuje się Departament Handlu i Usług GUS oraz Urząd Statystyczny w Lublinie. Omówiła prowadzone badania w tym zakresie, ich cele, źródła danych, wykorzystanie pozyskiwanych informacji oraz planowane prace rozwojowe.
Koreferat przedstawił Pan Profesor Franciszek Kubiczek, który bardzo pozytywnie ocenił prezentacje tematu pokazującą zakres badań, ich metodologie oraz sytuacje w budownictwie. Zwrócił uwagę na zapowiedzi interesujących prac w kolejnych latach, w tym inspirowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w zakresie danych na potrzeby NPM. Wskazał na potrzebę rozważenia możliwości poszerzenia zakresu badań omawianej dziedziny, o takie elementy jak: czas pozyskania pozwolenia na budowę, efektywność energetyczna, budownictwo z wielkiej płyty, źródeł finansowania budownictwa mieszkaniowego i innowacji w budownictwie.
W dyskusji zwrócono uwagę na potrzebę prezentowania niektórych danych na poziomie gmin, oraz uwzględnienia w badaniach m.in. problematyki nowego zjawiska, jakim jest bardzo silny wzrost zakupów deweloperskich realizowanych za gotówkę, najmu mieszkań, zmian w ogrzewaniu w kontekście problemów ze smogiem.
W drugim punkcie posiedzenia Rada zapoznała się oraz przyjęła bez uwag założenia organizacyjne i harmonogram prac do przygotowania projektu programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2019, które przedstawiła Pani Irena Marczuk.