Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki Pan prof. dr hab. Henryk Domański. W obradach uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS i Pani dr Grażyna Marciniak – Wiceprezes GUS.
Pierwszy punkt obrad poświęcony był rejestrom administracyjnym w systemie edukacji i ich wykorzystaniu w statystyce publicznej. Obok przedstawicieli GUS i Urzędu Statystycznego w Gdańsku, który zajmuje się przedmiotową tematyką, w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN).
Pan Andrzej Kurkiewicz – zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w MNiSW przedstawił system POL-on, stanowiący globalną bazę danych o jednostkach naukowych, wyższych uczelniach i nauce polskiej. Wymienił akty prawne regulujące funkcjonowanie systemu POL-on, jego strukturę, zasady wprowadzania danych oraz użytkowników.
Pani Magdalena Wiktor z Urzędu Statystycznego w Gdańsku przedstawiła POL-on jako główne źródło danych o szkolnictwie wyższym dla prowadzonych w tym zakresie badań statystycznych. Pozyskiwane z POL-on dane zamieszczane są przede wszystkim w publikacjach branżowych, w tym w podstawowej publikacji Szkoły wyższe i finanse, w rocznikach statystycznych, w banku danych lokalnych, w dziedzinowej bazie wiedzy, a także w bazach Eurostatu i OECD, UNESCO. Zaznaczyła, że w przyszłości dane z POL-on będą mogły być źródłem danych do innych badań i analiz. W Urzędzie Statystycznym w Gdańsku powstała koncepcja prowadzenia pracy metodologicznej, która polegałaby na ocenie możliwości zbadania udziału osób młodych na rynku pracy. Wiązałoby się to z porównaniem danych jednostkowych systemu POL-on z danymi Systemu Informacji Oświatowej (SIO), danych z ZUS i z urzędów skarbowych.
Pani Daria Pietrzykowska z MEN przedstawiła system SIO będący elektroniczną bazą danych służącą do gromadzenia informacji o wszystkich szkołach i placówkach oświatowych. Aktualnie funkcjonują równolegle dwa systemy informacji oświatowej – tzw. „stare” SIO (wygaszane stopniowo) i „nowe” SIO. Omówiła różnice pomiędzy systemami, ich cele i funkcjonowanie, strukturę i wykorzystanie, w tym do celów naliczania subwencji oświatowej.
Wykorzystanie SIO w statystyce publicznej zaprezentował Pan Szymon Wozniak z GUS. Przypomniał, że do 2006 r. dane statystyczne z zakresu edukacji były pozyskiwane z badań pełnych realizowanych corocznie, a od 2007 r. sprawozdania zostały zastąpione przez system SIO administrowanym przez MEN. Omówił zakres wykorzystywanych przez GUS danych z SIO. Zasygnalizował konieczność rozwiązania nowych problemów badawczych związanych z reformą systemu edukacji.
W trakcie dyskusji poruszono szereg zagadnień dotyczących m.in. niedostatecznej kompletności sprawozdań z niepaństwowych szkół wyższych, wykorzystania możliwości połączenia do celów analitycznych danych z SIO z systemem POL-on, dostępności do danych jednostkowych z obu systemów. Prezes GUS Pan dr Dominik Rozkrut oceniając przekazywanie do GUS danych z POL-on w formie zagregowanej wyraził opinię, że znacznym uproszczeniem byłaby możliwość pozyskiwania przez GUS danych jednostkowych i tworzenie w GUS własnych agregatów, co umożliwiłoby pełną kontrolę procesu badawczego po stronie statystyki publicznej.
W drugim punkcie posiedzenia Pani Anna Dobrowolska – zastępca dyrektora Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS przedstawiła przebieg prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2019. Poinformowała o opracowaniu planów szkoleń i warsztatów w zakresie prac nad projektem programu dla ponad 500 osób z GUS i spoza Urzędu, które przeprowadzone będą w styczniu 2018 r. Ponadto wymieniła i omówiła badania nowe i cykliczne przewidziane w projekcie programu.