Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki Pan prof. dr hab. Henryk Domański.
Obok członków Rady Statystyki w obradach uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut - Prezes GUS, Pani dr Grażyna Marciniak - Wiceprezes GUS oraz Pani Anna Borowska - Dyrektor Generalny GUS.
Obrady poświęcone były Big Data i jego możliwościom wykorzystania w statystyce publicznej. Temat przedstawił Pan Janusz Dygaszewicz – dyrektor Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS. Zdefiniował zbiory Big Data jako dane rejestrowane we współczesnym świecie za pomocą rosnącej liczby otaczających nas urządzeń elektronicznych, poprzez te które są dostępne w sieci informatycznej. Dane pochodzą nie tylko z wpisów i mediów społecznościowych, sygnałów z telefonów komórkowych i transakcji handlowych, ale coraz częściej również z czujników zamontowanych w miejscach publicznych. Podkreślił, że problem Big Data absorbuje w ostatnich latach statystyków pod kątem możliwości i zakresu wykorzystania tej ogromnej ilości informacji jakie zawierają.
Pan Dyrektor Janusz Dygaszewicz omówił prace nad wykorzystaniem zbiorów Big Data w statystyce prowadzone w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE), w Eurostacie z udziałem statystyków polskich oraz w GUS. Wymienił obszary zainteresowania polskiej statystyki publicznej dotyczące pozyskiwania danych z Big Data, takie jak: migracje czasowe, ruch graniczny, dzienna i nocna populacja, dojazdy do pracy, oferty pracy, transport, ruch drogowy, zagadnienia informatyczne, rolnictwo, zadowolenie z życia. Podkreślił, że statystyka publiczna nie rezygnuje z dotychczasowych, tradycyjnych źródeł informacji prowadząc jednocześnie prace nad perspektywicznym wykorzystaniem zasobów Big Data w najbliższych latach. Przedstawił przykłady praktycznego wykorzystania danych z telefonów komórkowych do oceny natężenia ruchu, ruchu turystycznego, koncentracji populacji oraz z sensorów natężenia ruchu, cen biletów lotniczych, danych na temat cen nieruchomości.
W dyskusji wskazano na korzyści, jakie wynikają dla statystyki publicznej z wykorzystania Big Data w zakresie obniżenia kosztów oraz możliwości powiększenia zbiorów danych, ale zarazem wyrażono obawy odnośnie zagrożeń dotyczących ochrony danych i zachowania ich jakości. Zwrócono uwagę na portale społecznościowe, które monopolizują zasoby danych i przez swój wizerunek publiczny mają większe możliwości tworzenia mechanizmów docierania do wiedzy w oparciu o wielkie zbiory informacji. Zaznaczono też, że nowe metody i zmiany w paradygmacie wytwarzania statystyk w oparciu o Big Data wpływają na wymogi dotyczące podnoszenia kompetencji statystyków.
Podsumowując dyskusję Przewodniczący Rady Statystyki Pan Profesor Henryk Domański, zaznaczył, że nie widzi istotnych zagrożeń dla statystyki publicznej ze strony Big Data. Podkreślił, że korzystanie z zasobów Big Data może stanowić istotne uzupełnienie badań reprezentacyjnych oraz innych prowadzonych w ramach statystyki publicznej. Jako problemy w tym zakresie wskazał wybór właściwych informacji oraz zapewnienie porównywalności i reprezentatywności danych.