Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki Pan prof. dr hab. Henryk Domański. W obradach uczestniczyła Pani dr Grażyna Marciniak – Wiceprezes GUS.
Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył rewitalizacji w gminach. Temat przedstawiła Pani dr Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka, dyrektor Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, która wyjaśniła znaczenie pojęcia „rewitalizacja”, pochodzącego z języka łacińskiego, oznaczającego ożywienie czy przywrócenie do życia. Wskazując na różne definicje rewitalizacji wskazała na wspólne ich atrybuty stanowiące przede wszystkim reakcję na sytuację kryzysową na danym obszarze. Pani Dyrektor przedstawiła historię działań rewitalizacyjnych na świecie i w Polsce W kraju do 2015 roku rewitalizacje były realizowane na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, a następnie na podstawie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. W dalszej części prezentacji Pani Dyrektor przedstawiła badania z zakresu rewitalizacji w gminach prowadzone przez statystykę publiczną w latach 2015-2018, współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 przez Unię Europejską. Omówiła zakres badań, metodykę oraz przedstawiła syntezę wybranych wyników. Zaznaczyła, że w celu zachowania ciągłości informacji o procesach rewitalizacji w gminach planowane jest od 2020 roku rozszerzenie badania 1.02.02 Samorząd terytorialny. Podsumowując prezentację podkreśliła, że rewitalizacja stała się jednym z wiodących zagadnień na forum lokalnym, krajowym i europejskim, a wprowadzenie badań z zakresu rewitalizacji umożliwiło opracowanie i przetestowanie jednolitej metodyki pomiaru aktywności gmin w tym zakresie oraz pozyskanie danych od gmin za lata 2015-2017, tj. od wejścia w życie ustawy o rewitalizacji.
W trakcie dyskusji podkreślono rolę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w zakresie dofinansowywania działań rewitalizacyjnych w ramach programów operacyjnych oraz statystyki publicznej, która tworzy bazę danych niezbędną do monitorowania i oceny efektów rewitalizacji w gminach. Ponadto poruszono problemy związane z określaniem obszarów jako zdegradowane i kwalifikujące się do rewitalizacji oraz sposobów ocen jej efektów.
W drugim punkcie posiedzenia Rada Statystyki przyjęła informację o zgodnym z harmonogramem przebiegu prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2020, którą przedstawiła Pani Alicja Koszela, zastępca dyrektora Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS.