Oświadczenie w sprawie dostępności
Urząd Statystyczny w Rzeszowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Data publikacji strony internetowej: 1995.06.03
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2018.01.16
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej:
- część plików PDF nie jest dostępnych cyfrowo (nie ma w nich poprawnie zaznaczonej logicznej struktury lub są skanami dokumentów),
- część opublikowanych infografik nie posiada opisu alternatywnego lub alternatywnej wersji danych,
- część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań,
- dostępne są linki, których tytuł jest taki sam jak treść linku,
- występuje w pełni wyjustowany tekst.
Oświadczenie sporządzono dnia 2020-09-23. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Danuta Sadecka, d.sadecka@stat.gov.pl. Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności można składać w sekretariacie Urzędu na adres: sekretariatUSRZE@stat.gov.pl.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanego elementu strony internetowej. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Urząd Statystyczny w Rzeszowie powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek: Urząd Statystyczny w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 10 , 35-959 Rzeszów
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Sobieskiego 10. Drugie wejście od strony podwórza. Budynek dostosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych (szerokie ciągi komunikacyjne wewnątrz budynku, dostosowane pomieszczenie higieniczno-sanitarne dla osób niepełnosprawnych), możliwości przemieszczania pomiędzy kondygnacjami windą, dostęp do budynku poprzez zamontowaną zewnętrzną platformę schodową do transportu osób niepełnosprawnych. Budynek składa się z pięciu kondygnacji.
Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody. Dojście do budynku jest utwardzone o obniżonych krawężnikach.
Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego.
Budynek US w znacznym zakresie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na parterze po lewej stronie od wejścia znajduje się sala obsługi klienta, do której prowadzą drzwi. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na pierwszym piętrze holu głównego, po lewej stronie od wejścia.
Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Budynek pozbawiony jest progów utrudniających poruszanie się na wózkach inwalidzkich, a także wyposażony jest w dostatecznie szerokie drzwi prowadzące na poszczególne piętra urzędu, umożliwiające swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnością.
Podczas wizyty w Urzędzie możliwe jest skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego. Zamiar skorzystania z pomocy tłumacza należy zgłosić najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonej wizyty. W Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie osobą wyznaczoną do kontaktu w tej sprawie jest Grzegorz Woźniak tel. 17 8535210, e-mail: sekretariatUSRZE@stat.gov.pl.
Korzystanie z pomocy tłumacza w urzędzie jest bezpłatne tylko dla osoby uprawnionej.
Budynek: Urząd Statystyczny w Rzeszowie ul. Piłsudskiego 38, 35-959 Rzeszów
Budynek nie jest własnością Urzędu (umowa użyczenie).
Budynek częściowo dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, podjazdy, szerokie ciągi komunikacyjne, winda.
Do budynku prowadzi jedno główne wejście położone przy ul. Piłsudskiego 38. Przed budynkiem wyznaczone jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone.
Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego.
Wejście do budynku, jak i ciągi komunikacyjne są dostatecznie szerokie i pozbawione progów. Do pomieszczeń oddziału można dostać się z parteru jedną z wind pasażerskich, które mieszczą wózek inwalidzki, nie są jednak wyposażone w drzwi przesuwne.
Budynek: Urząd Statystyczny w Rzeszowie, Oddział w Krośnie ul. Bieszczadzka 1, 38-400 Krosno
Opis dostępności budynku, w którym znajduje się Oddział Urzędu Statystycznego w Krośnie znajduje się pod linkiem.
Budynek: Urząd Statystyczny w Rzeszowie Oddział w Przemyślu, ul. Katedralna 5, 37-700 Przemyśl.
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Katedralnej. Budynek składa się z czterech kondygnacji, z czego trzy są kondygnacjami nadziemnymi. Dojście do budynku stanowią dwie utwardzone ścieżki rozpoczynające się krawężnikiem, co stanowi barierę dla osób niepełnosprawnych. Brak dostosowanych sanitariatów dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma portierni, a interesanci przyjmowani są w pokoju Regon, który znajduje się na 2 kondygnacji, po lewej stronie od klatki schodowej (pokój nr 30).
Budynek Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Oddział w Przemyślu nie jest dostosowany do potrzeb osób zarówno z niepełnosprawnością ruchową (schody, brak windy) jak również dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.
Przed budynkiem jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych (dostępne dla wszystkich interesantów urzędów w budynku: m.in. PUP, US i inne).
Budynek: Urząd Statystyczny w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu, ul. Wyspiańskiego 12, 39-400 Tarnobrzeg.
Architektura budynku nie jest przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, brak możliwości przemieszczania pomiędzy kondygnacjami (brak windy), sanitariaty nieprzystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Do budynku prowadzi jedno wejście główne z chodnika biegnącego od ul. Stanisława Wyspiańskiego. Budynek składa się z pięciu kondygnacji, z czego trzy są w zarządzie US. W budynku nie ma portierni, a interesanci przyjmowani są w sali obsługi Regon, która znajduje się na parterze budynku (pokój nr 2).
Budynek Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu nie jest dostosowany do potrzeb osób zarówno z niepełnosprawnością ruchową (schody, brak windy) jak również dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym).
Brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.