Oświadczenie w sprawie dostępności
Urząd Statystyczny w Łodzi zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Data publikacji strony internetowej: 1995-06-03
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-12
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-03-27
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej:
- część plików PDF nie jest dostępnych cyfrowo (nie ma w nich dobrze zaznaczonej logicznej struktury lub są skanami dokumentów),
- część opublikowanych infografik nie posiada opisu alternatywnego lub opisy skonstruowane są niepoprawnie,
- część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań,
- dostępne są linki, których tytuł jest taki sam jak treść linku, brak wyróżnienia wizualnego linków na części stron, występują puste linki,
- część pól w formularzach nie jest poprawnie, jednoznacznie zaetykietowana,
- w serwisie występują tabele prezentujące dane bez tytułów i podsumowań,
- niektóre tabele prezentujące dane nie mają poprawnie zdefiniowanych nagłówków połączonych z danymi,
- część elementów w serwisie nie jest dostępna za pomocą klawiatury i nie posiada dostępnej alternatywy,
- nawigacja za pomocą klawiatury na niektórych podstronach nie odbywa się w logicznej kolejności w stosunku do zawartości strony,
- nagłówki na części stron nie są przypisane do odpowiednich elementów i w odpowiedniej kolejności, występują puste nagłówki
- w przypadku niektórych elementów strony kontrast tekstu w stosunku do tła nie wynosi co najmniej 4,5:1, ale strona posiada alternatywne wersje kontrastowe,
- w serwisie nie występuje link „przejdź do treści” (skip link),
- występuje w pełni wyjustowany tekst.
Oświadczenie sporządzono dnia 2021-06-30. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Katarzyna Szkopiecka, promocjeLDZ@stat.gov.pl. Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności można składać w sekretariacie Urzędu na adres: sekretariatUSlodz@stat.gov.pl.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanego elementu strony internetowej. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Urząd Statystyczny w Łodzi powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Suwalskiej 29. Budynek składa się z dziewięciu pięter.
Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone o obniżonych krawężnikach.
Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Na wprost portierni jest tablica informacyjna. Pomieszczenia na parterze oznaczone są tabliczkami z oznaczeniem pomieszczeń w druku powiększonym dla osób słabowidzących.
Budynek Urzędu Statystycznego w Łodzi jest w znacznym zakresie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na parterze po prawej stronie od wejścia znajduje się sala obsługi klienta, do której prowadzą drzwi przesuwne wyposażone w czujniki ruchu umożliwiające automatyczne otwieranie. W sali obsługi znajdują się także obniżone blaty ułatwiające dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W sali znajduje się stanowisko wyposażone w pętlę indukcyjną.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze holu głównego, po lewej stronie od wejścia, za portiernią.
Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. Schody wewnętrzne mają oznaczenia kontrastowe.
W budynku zainstalowano dwie windy pasażerskie, które nie są wyposażone w drzwi przesuwne.
Budynek pozbawiony jest progów utrudniających poruszanie się na wózkach inwalidzkich, a także wyposażony jest w dostatecznie szerokie drzwi prowadzące na poszczególne piętra urzędu, umożliwiające swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnością.
Podczas wizyty w Urzędzie i jego oddziałach możliwe jest skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego. Zamiar skorzystania z pomocy tłumacza należy zgłosić najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonej wizyty. W Urzędzie Statystycznym w Łodzi osobą wyznaczoną do kontaktu w tej sprawie jest Pani Katarzyna Klimczak tel. 42 683 91 92, e-mail: .
Korzystanie z pomocy tłumacza w urzędzie jest bezpłatne tylko dla osoby uprawnionej.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi Oddział w Sieradzu, Plac Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz
Oddział w Sieradzu Urzędu Statystycznego w Łodzi mieści się na ósmym piętrze budynku Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Sala obsługi klienta jest wyposażona w pętlę indukcyjną.
Przed budynkiem wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone. Można dojechać komunikacją gminną - linia nr 101 oraz komunikacją miejską - linia nr 1,5,6,11.
Schody zewnętrzne i wewnętrzne posiadają oznaczenia w alfabecie Braille’a. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Na wprost wejścia do budynku znajduje się podświetlana główna tablica informacyjna. Budynek Starostwa Powiatowego w Sieradzu jest w znacznym zakresie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Schody wejściowe mają oznaczenia kontrastowe. Na parterze budynku są fakturowe oznaczenia nawierzchni.
Dwie toalety dla osób niepełnosprawnych, damska i męska, znajdują się na parterze holu głównego, na wprost wejścia. Wszystkie toalety posiadają tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a oraz systemy przywoławcze.
Wejście do budynku, jak i ciągi komunikacyjne są dostatecznie szerokie i pozbawione progów. Dostęp na 8 piętro jest możliwy za pomocą jednej z trzech wind w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Windy posiadają przesuwne drzwi oraz informację głosową. Ponadto przyciski na klawiaturze numerycznej w windzie są łatwo wyczuwalne dotykiem. Umieszczono na nich wypukłe cyfry i symbole. Ponadto na klawiszach numerycznych są podpisy w alfabecie Braille’a.
W budynku, na każdym piętrze, przy wyjściu z wind znajdują się tabliczki informujące o rozkładzie pomieszczeń na danym piętrze z napisami w alfabecie Braille’a.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi, Oddział w Piotrkowie Trybunalskim ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Wroniej 65. Oddział zajmuje część pierwszego i drugiego piętra. Można dojechać komunikacją miejską - autobus nr 5.
Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego, za portiernią znajdują się dwie windy pasażerskie.
Do pomieszczeń oddziału można dostać się z parteru jedną z wind pasażerskich, które mieszczą wózek inwalidzki, nie są jednak wyposażone w drzwi przesuwne.
Pomieszczenia obsługi klienta (punkt informacyjny, Informatorium i punkt Regon) znajdują się obok siebie w strefie otwartej oddziału, na pierwszym piętrze na lewo od wind. W godzinach pracy urzędu drzwi do strefy obsługi pozostają otwarte. W punkcie obsługi REGON jest pętla indukcyjna.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze holu głównego, po prawej stronie od wejścia, za portiernią.
Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani w druku powiększonym dla osób słabowidzących. Schody prowadzące z parteru na pierwsze piętro mają oznaczenia kontrastowe.
Budynek: Urząd Statystyczny w Łodzi Oddział w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 14, 95-060 Brzeziny.
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Sienkiewicza. Budynek składa się z czterech kondygnacji, z czego trzy są kondygnacjami nadziemnymi. Dojście do budynku stanowią dwie utwardzone ścieżki rozpoczynające się krawężnikiem, co stanowi barierę dla osób niepełnosprawnych. Dojazd możliwy transportem międzymiastowym lub transportem własnym.
W budynku nie ma portierni, a interesanci przyjmowani są w sali Regon, która znajduje się na pierwszej kondygnacji, po prawej stronie od klatki schodowej (pokój nr 5). W sali REGON znajduje się stanowisko wyposażone w pętlę indukcyjną.
Budynek Oddziału Urzędu Statystycznego w Łodzi nie jest dostosowany do potrzeb osób zarówno z niepełnosprawnością ruchową (schody, brak windy) jak również dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym).
Brak toalety dla osób niepełnosprawnych.
Brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku Urzędu Statystycznego i jego oddziałów można wejść z psem asystującym.