Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym (on-line), poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański - Przewodniczący Rady Statystyki. W posiedzeniu uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut - Prezes GUS, Pani Anna Borowska - Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych oraz zaproszeni goście. Na posiedzeniu obecni byli wszyscy członkowie Rady Statystyki.
W pierwszym punkcie posiedzenia zaprezentowano propozycje zmian do ustawy o statystyce publicznej w zakresie standardów klasyfikacyjnych Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz rejestrów REGON i TERYT.
Zmiany te wynikają z potrzeb sygnalizowanych przez użytkowników oraz z konieczności przeniesienia pewnych regulacji funkcjonujących na poziomie rozporządzeń Rady Ministrów na poziom ustawy. Kolejny obszar procedowanych zmian dotyczy nieodpłatnego udostępniania danych dla celów naukowych. Dodatkowo GUS zamierza wprowadzić zmianę zakresu udostępnianych danych w przypadku podmiotów, które nie podjęły zgłoszonej działalności – taki podmiot nie będzie prezentowany w danych. Ograniczony zostanie także zakres udostępnianych danych tylko do numeru REGON w przypadku podmiotów, które już dawno zakończyły swoją działalność. Dodano również obowiązek współdziałania organów prowadzących inne urzędowe rejestry i ewidencje z Prezesem GUS oraz wskazano zakres i metody udostępniania danych z rejestrów w usłudze sieciowej (API).
Dodatkowo na 2025 r. zaplanowano międzynarodową nowelizację standardów klasyfikacji. Przewiduje się, że będzie obowiązywał okres przejściowy dla równoległego stosowania nowej i obecnie obowiązującej klasyfikacji PKD.
W kolejnym punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się z informacją o postępach prac w ramach przygotowania programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023. Omówiono również przygotowane na spotkanie „Zestawienie stanowisk do uwag zgłoszonych do projektu wstępnego Programu badań statystycznych statystyki na rok 2023”. Rada Statystyki poparła również propozycję zmiany nazwy bloku badań w programie badań zgłoszoną przez Departament Handlu i Usług GUS z „Mieszkania, infrastruktura komunalna” na „Nieruchomości, gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna”, ze względu na fakt, iż nowa nazwa lepiej odzwierciedla pełny zakres badań statystycznych ujętych w tym zakresie.
Następnie Rada Statystyki dyskutowała nad planem pracy Rady Statystyki w 2022 r. oraz przyjęciem preliminarza wydatków Rady Statystyki na 2022 r. Zdecydowano, że plan pracy Rady Statystyki zostanie uzupełniony i przyjęty w trybie obiegowym do końca stycznia br. Przyjęto przedstawioną wersję preliminarza wydatków Rady Statystyki.