Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym, w sali im prof. Romaniuka oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W posiedzeniu uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych oraz zaproszeni goście. Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył wykorzystania źródeł Big Data w statystyce transportu drogowego i morskiego. Temat przedstawili przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Szczecinie. Odnieśli się oni do wykorzystania danych z Systemu Automatycznej Identyfikacji Statków (AIS) do badań aktywność floty rybackiej oraz przewozów w transporcie morskim. Kolejnym źródłem Big Data omówionym na spotkaniu były dane pozyskiwane z systemów viaTOLL i eTOLL (elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi) na bazie których można generować dane wynikowe dotyczące transportu drogowego w Polsce. Połączenie danych z systemu AIS oraz viaTOLL i eTOLL z danymi z rejestrów administracyjnych daje możliwość dostępu do nowych obszarów badawczych. Ich najważniejszą zaletą jest to, iż występują w potokach zawierających miliony obserwacji dziennie, które spływają do Urzędu i są przetwarzane na bieżąco. W dosyć krótkim okresie czasu statystyka publiczna nauczyła się je przetwarzać na tyle, by już w przyszłym roku zacząć regularnie generować pierwsze statystyki – być może jeszcze wycinkowe, ale mające olbrzymi potencjał rozwoju.
Kolejnym poruszonym na posiedzeniu Rady Statystyki tematem było podsumowanie realizacji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Temat omówił Dyrektor Centralnego Biura Spisowego Pan Janusz Dygaszewicz. Przedstawił on informację na temat przebiegu NSP 2021 koncentrując się na rozwiązaniach metodologicznych i organizacyjnych, w tym wymuszonych przez pandemię COVID-19. Poinformował również Radę Statystyki, że poziom realizacji spisu osiągnął poziom ponad 95% spisanych mieszkań, z czego około 52 % osób spisało się poprzez samospis internetowy. Na koniec Pan Dyrektor poinformował o trwającym badaniu kontrolnym do spisu oraz o planowanej w już w styczniu 2022 r. pierwszej informacji o wynikach NSP2021.
Trzeci punkt spotkania dotoczył projektu nowego badania pt. „Media/Badanie konsumpcji programów koncesjonowanych”. Temat został zgłoszony i omówiony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Krajowy Instytut Mediów. Przedstawiciele tych organizacji przedstawili Radzie Statystyki projekt włączenia nowego badania do programu badań statystycznych statystyki publicznej. W wyniku dyskusji poproszono przedstawicieli KRRiT oraz KIR o dodatkową dokumentację w tym zakresie.
Ostatnim tematem podjętym na posiedzeniu Rady Statystyki była informacja o postępie prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023. Temat przedstawiła Pani Anna Dobrowolska Dyrektor Programowania i Koordynacji Badań. Prace w tym zakresie przebiegają zgodnie z planem.