Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym, w sali im prof. Romaniuka (w budynku GUS) oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański - Przewodniczący Rady Statystyki. W posiedzeniu uczestniczyli: Pani Anna Borowska - Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych oraz zaproszeni goście. Na posiedzeniu obecni byli wszyscy członkowie Rady Statystyki.
W pierwszym punkcie Koordynator krajowy ds. przeglądu partnerskiego omówiła podjęte przez GUS plany i działania związane z realizacją trzeciej rundy przeglądu partnerskiego w polskiej statystyce publicznej. Przeglądy partnerskie Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) są częścią strategii tego systemu i mają na celu zapewnienie stosowania zasad Europejskiego Kodeksu Praktyk Statystycznych (EKPS). Przeglądy partnerskie przeprowadzane są w celu wzmocnienia integralności, niezależności zawodowej i wiarygodność instytucji statystycznych należących do ESS. Poprzez formułowanie rekomendacji po przeglądach, ESS pomaga swoim członkom w doskonaleniu i dalszym rozwoju. Przeglądy partnerskie dotyczą wszystkich elementów Europejskiego Systemu Statystycznego, w tym m.in. Eurostatu, urzędów krajowych i wybranych Other National Authorities (ONAs). Realizowane są one przez czteroosobowe zespoły audytorskie, w których trzech ekspertów jest wyłanianych w oparciu o ściśle określone kryteria i procedur, a czwarty członek zespołu jest czynnym obserwatorem z ramienia Eurostatu. Główny Urząd Statystyczny jako koordynator krajowego systemu statystycznego jest odpowiedzialny za organizację i sprawne przeprowadzenie w Polsce całego procesu przeglądu partnerskiego. Na poziomie krajowym przewidziano trzy fazy przeprowadzenia przeglądu: przygotowawczą przed wizytą audytorów (zebranie wymaganej dokumentacji), wizyta audytorów, raport, rekomendacje i akcje usprawniające. Agenda wizyty audytorów przeglądu partnerskiego przewiduje pięć dni spotkań z przedstawicielami GUS i urzędów statystycznych (w tym z kierownictwem i wybranymi urzędnikami wyższego szczebla urzędu, ale też z pracownikami o krótkim stażu 2-5 lat tzw. junior staff), przedstawicielami trzech ONAs oraz dostarczycielami danych i przedstawicielami głównych grup użytkowników. Zaplanowane jest również spotkanie z przedstawicielami organów doradczych Prezesa GUS oraz Rady Statystyki. Celem sesji z przedstawicielami Rady Statystyki, będzie omówienie mandatu i funkcjonowania Rady Statystyki.
W dalszej części posiedzenia zaprezentowane zostały najważniejsze informacje na temat projektu dotyczącego wspierania tworzenia statystyk w dziedzinie turystyki poprzez integrację różnych źródeł „Big Data” pozyskiwanych przy użyciu innowacyjnych metod z rejestrami administracyjnymi i bazami danych statystycznych. Temat przedstawił Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Polska statystyka publiczna jako liderem zadania dot. Innowacyjności Statystyki Turystyki, w ramach projektu ESSnet Big Data koordynowała prace 8 krajów. Głównym założeniem projektu było opracowanie prototypu innowacyjnego systemu pozyskiwania informacji dla statystyki w dziedzinie turystyki. W tym celu dokonano inwentaryzacji nowych źródeł danych oraz zbadano ich jakości i dostępność. Wypracowano także nowe metody łączenia i dezagregacji danych z różnych źródeł, co było największym wyzwaniem projektu. Dodatkowo realizowano zadania dot. przygotowywania szybkich szacunków dla opracowywanych informacji oraz badano możliwości wykorzystywania nowych źródeł do poprawy jakość w różnych satelitarnych obszarach związanych z turystyką
W ramach przeprowadzonych działań, we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie, udało się zidentyfikować dodatkowe źródła zewnętrzne, które nie były jeszcze wykorzystywane w statystyce publicznej. W efekcie stworzono niezbędne oprogramowanie oraz opracowano model przepływu danych wraz z wykonaniem systematyki i podziału źródeł na stronę popytową i podażową. W ramach procesu wykorzystano również specjalne narzędzia do kodowania współrzędnych geograficznych – oparte na platformie lokalizacyjnej i aplikacji do nawigacji konsumenckiej oraz opracowano „mikro-serwisy” do uzupełniania niekompletnych informacji dotyczących obiektów na portalach rezerwacyjnych (np. liczba pokoi, liczba pięter, REGON). W 2021 r. w Polsce, za pomocą tzw. web scrapingu, zidentyfikowano 222 nowe obiekty noclegowe. Prace nad integracją źródeł z inteligentnych systemów oraz nad automatyzacja procesów związanych z wykorzystaniem danych Big Data będą kontynuowane i rozwijane przez GUS.
W ostatnim punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się z informacją o postępach prac w ramach przygotowania Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023. Projekt rozporządzenia w tej sprawie, oczekuje na wpisanie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.