Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki Pan prof. dr hab. Henryk Domański. W obradach uczestniczyła Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS.
Obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Posiedzenie poświęcone było statystyce turystyki w badaniach GUS. Temat przedstawili: Pani Małgorzata Żyra – zastępca dyrektora Departamentu Badań Społecznych GUS, Pani Wacława Kraśniewska – naczelnik wydziału w Departamencie Badań Społecznych GUS, Pan dr Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Pani Jadwiga Uchman – kierownik Wydziału i Pani Edyta Giełbaga – kierownik Działu w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie oraz Pani prof. dr hab. Ewa Dziedzic ze Szkoły Głównej Handlowej, która omówiła rachunek satelitarny turystyki.
Pani Małgorzata Żyra przedstawiła znajdujące się w programie badań statystycznych statystyki publicznej badania w zakresie turystyki prowadzone w GUS i Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie. Badania te obejmują bazę noclegową turystyki i jej wykorzystanie, ruch graniczny, działalność wybranych organizacji powiązanych z turystyką, podróże nierezydentów do Polski, ruch pojazdów i osób na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej, uczestnictwo mieszkańców Polski w podróżach. W związku ze specjalizacją urzędów statystycznych większość badań realizowana jest w US w Rzeszowie. Departament Badań Społecznych GUS odpowiada za badanie bazy noclegowej turystyki oraz zajmuje się przekazywaniem danych do organizacji międzynarodowych.
Badanie bazy noclegowej turystyki przedstawiła Pani Wacława Kraśniewska, która omówiła źródła danych, tj. podmioty przekazujące dane, formy przekazywania (sprawozdania KT-1, KT-2, ewidencja obiektów), częstotliwość, terminy i miejsce przekazywania danych.
Pan dr Marek Cierpiał-Wolan skoncentrował się w swojej wypowiedzi na prowadzonych we współpracy międzynarodowej działaniach modernizacyjnych i innowacyjnych związanych ze statystyką turystyki. Dotyczyły one przede wszystkim łączenia różnych źródeł danych dotyczących statystyki turystyki oraz wykorzystania w tej dziedzinie Big Data. W dalszej części posiedzenia Pan Dyrektor omówił badania transgraniczne obejmujące spójny system badań z zakresu podróży (badanie na granicy UE i badanie uczestnictwa mieszkańców Polski w podróżach) oraz monitoring zjawisk społeczno-gospodarczych.
Przedstawiając w ostatnim punkcie obrad rachunek satelitarny turystyki Pani prof. dr hab. Ewa Dziedzic podkreśliła, że jego celem jest wiarygodny, kompatybilny z systemem rachunków narodowych i porównywalny w skali międzynarodowej, pomiar efektów ekonomicznych turystyki. Pani Profesor omówiła założenia rachunku, jego implementacje w Polsce oraz problemy związane z brakiem danych.