Konferencja: Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski
A A AKonferencja RRL „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski “
Z inicjatywy Przewodniczącego Rządowej Rady Ludnościowej, prof. Zbigniewa Strzeleckiego przystąpiliśmy do prac organizacyjno-programowych związanych z Konferencją Naukową, pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”. Konferencja organizowana we współpracy z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego, prof. Januszem Witkowskim odbędzie się 9 czerwca 2015 roku w siedzibie GUS.
Rządowa Rada Ludnościowa uznaje problematykę ograniczania zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia za priorytetowy obszar zdrowia publicznego w obrębie polityki ludnościowej Znalazło to wyraz w dokumencie pt. „Rekomendacje Rządowej Rady Ludnościowej w zakresie polityki ludnościowej Polski”, w którym zawarto, opracowane wespół z ekspertami z Instytutu Kardiologii, kierunkowe i szczegółowe propozycje w zakresie promocji zdrowia, prewencji pierwotnej i wtórnej chorób oraz restytucji zdrowia pacjentów cierpiących na te schorzenia.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego wykorzystanych w dziś procedowanym Raporcie Rządowej Rady Ludnościowej - „Sytuacja demograficzna Polski”, ale także prezentowanych na Jubileuszowej Konferencji z okazji 40-lecia RRL 1 października 2014 roku w KPRM, choroby układu krążenia pozostają pierwszą przyczyną zgonów w Polsce i Unii Europejskiej. Są także w największym stopniu odpowiedzialne - pośród określonych przyczyn - za niekorzystne porównania międzynarodowe Polski odnośnie do wskaźników przeciętnego trwania życia i umieralności. Z opracowania prof. B. Wojtyniaka wynika, że za krótsze życie Polaków odpowiada wyższa umieralność – głównie z powodu chorób układu krążenia – w populacji mężczyzn pracujących. Polskie kobiety żyją krócej w porównaniu z innymi krajami UE15 przede wszystkim z powodu większej umieralności w starszej populacji, ale w tym przypadku także najczęściej z powodu chorób układu krążenia.
Mając zatem na uwadze istotny wpływ chorób układu krążenia na kształtowanie się przyszłości demograficznej Polski, zapraszamy na konferencję wybitnych przedstawicieli polskiej kardiologii, kardiochirurgii, angiologii, hipertensjologii, neurologii i zdrowia publicznego. Chodzi bowiem o dokonanie pogłębionej, wszechstronnej diagnozy sytuacji oraz wypracowanie rekomendacji ukierunkowanych na stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju kardiologii i pokrewnych dyscyplin medycznych w kolejnych dekadach, co zostanie sformułowane w postaci kierowanego do władz państwowych i społeczeństwa Stanowiska RRL w sprawie ograniczenia zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia w obliczu wyzwań demograficznych Polski.
Współpraca medialna: