Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w sali im prof. Romaniuka w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych oraz przedstawiciele Ministerstw Rodziny i Polityki Społecznej.
W pierwszej części spotkania Przewodniczący Rady Statystyki zarządził głosowanie w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego VII kadencji Rady Statystyki. Wybrano skład komisji skrutacyjnej. Członkowie Rady Statystyki w głosowaniu tajnym wybrali na Wiceprzewodniczącą panią Annę Sitarz, reprezentującą NSZZ „Solidarność”.
Druga część posiedzenia poświęcona była omówieniu rezultatów projektu realizowanego w latach 2016-2023 przez GUS jako partnera Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a dotyczącego powstania zintegrowanego systemu monitorowania sektora ekonomii społecznej. Obszar badawczy, który w statystyce publicznej nazywa się gospodarką społeczną, jest relatywnie nowym zagadnieniem. Próby badawcze z tego zakresu rozpoczęto pod koniec lat 90., a pierwsze badanie, z którego dane zostały upublicznione dla odbiorców zewnętrznych, zostało zawarte w programie badań statystycznych z 2008 r. Aktualnie w statystyce publicznej realizowanych jest 6 badań w tym obszarze, z wykorzystaniem 8 różnych formularzy sprawozdawczych i 23 źródeł administracyjnych. Omawiany projekt dot. zintegrowanego systemu monitorowania sektora ekonomii społecznej rozpoczął się w czerwcu 2016 r. W ramach projektu wyróżniono 4 komponenty merytoryczne: diagnostyczno-analityczny, koncepcyjny, wdrożeniowy oraz upowszechniających. Jego elementem było także opracowanie danych i tablic do narzędzia informatycznego zasilającego specjalny portal dane.ekonomiaspoleczna.gov.pl. W efekcie realizacji projektu m.in. wprowadzono na stałe do programu badań statystyki publicznej badanie „Działalność integracyjna podmiotów gospodarki społecznej”, a w Banku Danych Lokalnych poszerzono zakres publikowanych informacji o temat dotyczący reintegracji społeczno-zawodowej.
W kolejnym punkcie, przedstawiono zakres prowadzonych przez GUS prac w ramach badań koniunktury gospodarczej. Członkowie Rady Statystyki zapoznali się z najważniejszymi informacjami na temat rozwoju metodologii badania, zakresu przedmiotowego wykorzystywanych sprawozdań oraz opracowywanych na ich podstawie danych i wskaźników. Podstawą prawną do realizacji badania koniunktury jest program badań statystyki publicznej, a także szereg regulacji unijnych dot. metodologii oraz umowy wiążące GUS z Komisją Europejską. Współpraca ta daje możliwość wymiany doświadczeń oraz zapewnia porównywalność wyników z innymi jednostkami badawczymi w Europie. Dodatkowo badanie zawiera moduły „krajowe”, stanowiące około 50% jego zawartości. Pytania kierowane są do prawie 20 tys. podmiotów. Liczba ta zmniejsza się systematycznie w wyniku optymalizacji podejścia oraz eksploracji dodatkowych zasobów, co pozwala znacząco ograniczać obciążenia sprawozdawcze podmiotów.
Następny temat poruszony na posiedzeniu dotyczył prezentacji nt. funkcjonowania sieci ankieterskiej GUS. Przedstawiono zasady jej funkcjonowania, stan i strukturę oraz specyfikę środowiska pracy. Wskazano również na główne problemy związane z funkcjonowaniem sieci ankieterskiej. Członkowie Rady Statystyki zapoznali się z informacjami nt. liczebności sieci ankieterskiej, jej struktury pod względem wieku, płci, wykształcenia i stażu pracy, obciążenia ankieterów badaniami oraz rozwiązań informatycznych stosowanych w ich pracy. Wśród zdiagnozowanych problemów wskazano na trudne środowisko pracy ankietera, wymagające od niego szeregu umiejętności interpersonalnych oraz na niski poziom płac w tej grupie zawodowej.
W ostatnim punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się ze stanem prac nad przyjęciem Programu badań statystyki publicznej na rok 2024 oraz zmiany w Programie badań statystyki publicznej na rok 2023.
Podczas posiedzenia pan Andrzej Radzikowski, dotychczasowy Wiceprzewodniczący Rady Statystyki, został odznaczony przez Prezesa GUS Odznaką Honorową za Zasługi dla Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej.