Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 21 września 2015 r.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczył prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz wiceprezesi GUS dr Halina Dmochowska i dr Grażyna Marciniak.
W pierwszym punkcie posiedzenia Madalina Papahagi oraz Grzegorz Wolszczak, eksperci w Banku Światowym omówili wyniki badania doing business przeprowadzonego w 18 miastach w Polsce przez Bank Światowy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Z założeniami tego badania Rada Statystyki zapoznała się w marcu 2014 r.
Badanie obejmuje 189 krajów, a jego celem jest sprawdzenie prawodawstwa i procedur biznesowych w zakresie prowadzenia działalności małych i średnich przedsiębiorstw w poszczególnych krajach w oparciu o określony zestaw wskaźników. Mierzy ono w prawdzie tylko pewien obszar prowadzenia działalności, ale wskazuje na stopień stabilności makroekonomicznej, bliskość do rynku, jakość siły roboczej, konkurencyjność, itp. Raport z badania ma służyć sformułowaniu zaleceń dotyczących sposobów doskonalenia się środowiska biznesowego ponieważ - nie zależnie od wspólnych regulacji prawnych - procesy działalności gospodarczej mogą przebiegać odmiennie. Umożliwia on porównywanie się między krajami jak również między różnymi miastami. Polska plasuje się na 32 miejscu w tym rankingu i jej wynik jest lepszy od średniej UE. W ciągu ostatnich 5 lat Polsce udało się przeskoczyć o 14 miejsc do przodu. W niektórych obszarach jest bardzo wysoko, np. ma miejsce 17 jeśli chodzi o dostęp do kredytów, natomiast w przypadku uzyskiwania pozwoleń budowlanych zajmuje dopiero 137 miejsce.
W Polsce badanie objęło 18 miast, w tym wszystkie wojewódzkie i dotyczyło 4 obszarów (rozpoczynania działalności gospodarczej, uzyskiwania pozwoleń budowlanych, rejestracji własności nieruchomości i dochodzenia należności z umów), w których obserwowano działalność władzy lokalnej, samorządowej i sądów.
Temat koreferował dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową oraz członek Rady Statystyki Marek Kłoczko. W koreferatach i w dyskusji pozytywnie oceniono raport. Jednocześnie zwrócono uwagę m.in. na zawarte w raporcie rekomendacje dotyczące możliwości wzorowania się na lepszej organizacji pracy u innych (tzw. korzystanie z dobrych praktyk), przede wszystkim poprzez zmniejszenie biurokracji i zastosowania nowoczesnych form przetwarzania informacji. Podkreślono, że raport może mieć szczególnie duże znaczenie dla władz rządowych i regionalnych, jak również dla przedsiębiorców i inwestorów w kraju i za granicą. Sugerowano ponadto zwiększenie w badaniu liczby obszarów obserwacji dotyczących Polski powyżej 4.
W drugim punkcie posiedzenia Dorota Szałtys, zastępca dyrektora Dep. Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS przedstawiła opracowaną w wymienionym departamencie metodę szacowania długookresowych, czyli trwających 12 miesięcy i więcej, strumieni migracji zagranicznych. Konieczność opracowania metody wynikła z wejścia w życie w 2007 r. rozporządzenia Parlamentu i RE dotyczącego migracji zagranicznych i ochrony międzynarodowej. Kraje członkowskie zostały zobligowane do przekazywania danych realnych, a nie wynikających ze źródeł administracyjnych, które w przypadku Polski nie są wystarczające.
Dorota Szałtys przedstawiła założenia prowadzonych szacunków, wynikłe problemy i metody ich rozwiązywania, osiągnięte rezultaty oraz obszary wymagające dalszych prac.
Temat koreferował członek Rady Statystyki prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki, przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej. W dyskusji udział wzięła prof. dr hab. Irena Elżbieta Kotowska, ekspert ds. demografii SGH i PAN oraz Lucyna Nowak, była dyrektor Dep. Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS. Wskazano na duże trudności w statystycznej ocenie rzeczywistych ruchów migracyjnych między państwami, w tym z udziałem Polski. Zaprezentowaną metodę szacunków oceniono pozytywnie jako gwarantującą statystyce prezentowanie lepszych wartości realnych migracji.