Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 19 maja 2014 r.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczył Prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz Wiceprezes GUS dr Halina Dmochowska.
W pierwszym punkcie posiedzenia członkowie Rady zapoznali się z wynikami badań satysfakcji użytkowników korzystających z informacji statystyki publicznej. Witold Woźniak, dyrektor Departamentu Informacji GUS, omówił wyniki przeprowadzonego w tym zakresie badania GUS, którego celem było rozpoznanie i ocena stopnia zaspokojenia oczekiwań i potrzeb użytkowników statystyki. Badanie zostało przeprowadzone w pięciu obszarach tematycznych, takich jak: cele wykorzystania krajowych statystyk, jakość statystyk, zaufanie do statystyk, rozpowszechnianie i usługi oraz ogólna ocena i proponowane zmiany. Poprzez portal internetowy GUS zebrano blisko 5 tys. ankiet. Analiza uzyskanych odpowiedzi pozwoliła wnioskować, że dane udostępniane przez statystykę publiczną cieszą się wysokim zaufaniem, a zawartości informacyjna danych, ich aktualność i porównywalność jest dobra. Tym samym dobrze oceniono polską statystykę publiczną. Negatywnie oceniono informacje objaśniające dane, realizację usług na zamawiane informacje oraz serwis internetowy GUS.
Witold Woźniak przedstawił sugestie zgłoszone przez respondentów. Dotyczyły one uproszczenia dostępu do danych jednostkowych dla celów naukowych i na potrzeby administracji centralnej, prezentowania danych w mniejszym poziomie agregacji, skrócenia terminów publikowania danych wynikowych, poszerzenia zakresu danych, zwiększenia liczby tabel w formie arkusza kalkulacyjnego oraz udostępniania danych w innych układach.
Członek Rady Statystyki dr Eugeniusz Śmiłowski przedstawił wyniki sondażu przeprowadzonego wśród przedsiębiorców i menadżerów dotyczącego statystyki publicznej i działalności GUS. Zdecydowana większość uczestników sondażu deklarowała zainteresowanie danymi i informacjami publikowanymi przez GUS, wykorzystywanymi najczęściej do monitorowania sytuacji i aktualizowanie wiedzy o sytuacji społeczno-gospodarczej oraz analizowania rynku. Jakość danych statystycznych GUS oceniona została przez połowę respondentów raczej dobrze, a połowa ankietowanych deklarowała wysoki poziom zaufania do danych statystycznych, informacji i wskaźników publikowanych przez GUS. Generalnie, mimo wskazania uciążliwości związanych z dostarczaniem informacji dla GUS, statystyka publiczna oceniona została dobrze.
W dyskusji zwrócono m.in. uwagę na konieczność dalszej analizy wyników ankiety GUS, przede wszystkim uwzględniającej podział na grupy użytkowników i cele związane z pozyskiwaniem danych. Wskazano również, że na wizerunek statystyki duży wpływ ma edukacja statystyczna.
Prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski podkreślił, że wyniki badań potwierdzają potrzebę i słuszność podjętych ostatnio i realizowanych przez GUS działań dotyczących poprawy komunikowania się statystyki ze społeczeństwem.
W drugim punkcie obrad Rada rozpatrzyła zestawienie stanowisk do propozycji zgłoszonych do przygotowywanego projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015. Po dyskusji Rada zajęła stanowiska odnośnie rozbieżności zawartych w wymienionym zestawieniu, które przygotowane zostało na międzyresortową konferencję uzgodnieniową.
W ostatnim punkcie posiedzenia Rada Statystyki przyjęła uchwałę w sprawie nowelizacji ustawy o statystyce publicznej, w której zaznacza, że nadal pozostaje aktualna uchwała Rady z dnia 20 stycznia 2014 r. w odniesieniu do opublikowanego projektu nowelizacji ustawy o statystyce publicznej w wersji uwzględniającej ustalenia z przeprowadzonej w lutym konferencji uzgodnieniowej ze wszystkimi zainteresowanymi resortami i centralnymi organami administracji rządowej oraz z zakończonych konsultacji z zainteresowanymi podmiotami, stowarzyszeniami i fundacjami.