Posiedzenie plenarne w dniu 17 listopada 2014 r.
Posiedzenie prowadził przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek.
W obradach uczestniczyli: prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz wiceprezesi GUS dr Halina Dmochowska, dr Grażyna Marciniak oraz Konrad Cuch.
Tematem obrad była statystyka rynku pracy. Dr Agnieszka Zgierska, dyrektor Dep. Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS, przedstawiła zakres przedmiotowy i podmiotowy oraz organizację badań rynku pracy, za którą odpowiedzialny jest kierowany przez nią Departament GUS oraz Urzędy Statystyczne w Bydgoszczy i Gdańsku. W drugiej części prezentacji omówiła wybrane inicjatywy podejmowane na forum międzynarodowym, których efekt końcowy będzie miał istotny wpływ na zmiany w statystyce rynku pracy. Wskazała na prace Eurostatu w ramach planowanego usprawnienia funkcjonującego Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) oraz uchwalanie po ponad 30 latach, na 19 posiedzeniu Międzynarodowej Konferencji Statystyków Pracy (ICLS), nowej rezolucji dotyczącej statystyki pracy, która po raz pierwszy objęła swoim zakresem różne formy pracy oraz zaleciła zmianę nazewnictwa niektórych pojęć. Rekomendacje tej rezolucji zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Organizację Pracy i będą miały konsekwencje dla spisów ludności, Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) i innych badań statystyki społecznej w zakresie zmiennych dotyczących rynku pracy.
Koreferaty przedstawili przedstawiciele organizacji związkowych w Radzie: Maria Osowska i Jan Guz.
W koreferatach oraz dyskusji pokreślono przede wszystkim znaczenie danych z badań statystycznych rynku pracy dla realizacji polityki społeczno-gospodarczej, w tym polityki spójności i budowy określonych strategii zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym. Poruszono również problemy związane m.in. z wykorzystaniem w statystyce rynku pracy administracyjnych źródeł danych, możliwości większej dezagregacji informacji na poziomie terytorialnym, potrzeby rozszerzenia zakresu badawczego i zwiększenia częstotliwości niektórych badań.
Rada Statystyki pozytywnie oceniła kompleksowy program statystycznych badań rynku pracy w Polsce oraz planowane w nim zmiany związane m.in. z zaleceniami unijnymi.
W drugim punkcie posiedzenia Anna Dobrowolska, zastępca dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS, poinformował o zgodnym z harmonogramem przebiegu prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016. Prezes GUS wystąpił o zgłoszenie propozycji dotyczących zmian w programie badań na rok 2016 do ministrów i kierowników urzędów centralnych, związków zawodowych, organizacji gospodarczych i samorządowych, wojewodów i marszałków województw urzędów statystycznych, departamentów GUS i jednostek podległych Prezesowi GUS.
Rada przyjęła wstępnie harmonogram posiedzeń plenarnych Rady w 2015 r. oraz tematy zgłoszone do planu posiedzeń przez członków Rady i kierownictwo GUS.