Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 16 września 2013 r.
Posiedzenie prowadził przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczył prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski.
Pierwsza część posiedzenia poświęcona była nowej koncepcji realizacji statystycznych badań rolniczych w Głównym Urzędzie Statystycznym. Temat przedstawił Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa w GUS, który omówił uwarunkowania wpływające na statystykę rolniczą, nowe potrzeby informacyjne, zmiany dotyczące organizacji i metodologii zbierania danych, integrację danych administracyjnych i danych z badań oraz problem rejestru gospodarstw rolnych. Zmiany w realizacji badań rolniczych dotyczą przede wszystkim ich integracji w bloki, wykorzystywania formularzy elektronicznych, zmian pola obserwacji, jak i szerszego uwzględnienia rejestrów administracyjnych. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
Rada Statystyki pozytywnie oceniła przedstawioną koncepcję. W dyskusji wskazano na zmieniające się potrzeby informacyjne wynikające zarówno ze Wspólnej Polityki Rolnej, jak i z potrzeb krajowych i związaną z tym konieczność odrębnej organizacji statystyki rolniczej umożliwiającą bieżącą obserwację zmian, szerszą analizę przestrzenną i w dłuższych okresach czasu, przy zachowaniu odpowiedniej jakości danych jak i ograniczaniu obciążenia respondentów.
W drugiej części posiedzenia Rada zapoznała się z systemem wskaźników kluczowych dla monitorowania i programowania polityki rozwoju, określanym jako STRATEG, który uruchomiony będzie 30 września 2013 r. System stworzony jest przez GUS na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Rozwoju Regionalnego a Prezesem GUS. Baza danych systemu obejmuje dane roczne (od 2003 r.) dla Polski ogółem, województw i innych poziomów agregacji terytorialnej, obszarów funkcjonalnych oraz krajów członkowskich Unii Europejskiej. System stanowi istotne narzędzie w prowadzeniu polityki rozwoju. Ogółem znajduje się w nim blisko 700 wskaźników z ponad 80 źródeł. Zakres informacji dotyczy już m.in. Strategii 2020, Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju, Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju, Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, Strategii Rozwoju Polski Wschodniej. Założenia systemu zaprezentowała Renata Bielak, dyrektor Departamentu Analiz i Opracowań Zbiorczych GUS. Obecny na posiedzeniu Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podkreślił, że wraz z szerokim wykorzystywaniem nauki w polityce rozwoju wzrasta rola statystyki publicznej, która ma dostarczać decydentom wiedzę niezbędną do podejmowania decyzji publicznych.