Posiedzenie plenarne w dniu 15 grudnia 2014 r.
Posiedzenie prowadził przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek.
W obradach uczestniczyli: prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz wiceprezesi GUS dr Halina Dmochowska i dr Grażyna Marciniak.
Rada zapoznała się ze skutkami dla Produktu Krajowego Brutto w Polsce i w innych krajach UE wprowadzenia Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych (ESA2010). Temat przedstawiła Maria Jeznach – dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych GUS, która wskazała na genezę ESA2010, harmonogram wdrożenia do statystyki europejskiej, omówiła kluczowe zmiany wprowadzone przez ESA2010, w tym kontekście nowy program transmisji danych, strategię informacyjną i organizację pracy w GUS nad nowym standardem ESA2010.
Koreferat przedstawił prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, który ustosunkował się m.in. do przesłanek rewizji ESA oraz zaliczania szarej strefy do PKB, a także poinformował o dokonanych przez NBP zmianach w bilansie płatniczym wynikających z ESA2010. Pan Profesor podkreślił ponadto istotną kwestię dotyczącą ujawnienie według ESA2010 długu ukrytego, to jest zobowiązań wobec funduszy emerytalnych oraz zmiany w klasyfikacji w sektorze instytucji rządowych i samorządowych.
Rada Statystyki pozytywnie oceniła prace Dep. Rachunków Narodowych GUS w zakresie wdrożenia ESA2010.
W kolejnym punkcie posiedzenia Paweł Kucharski z Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS przedstawił przebieg prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016. Aktualnie zgłoszone do projektu uwagi zostały przekazane do ustosunkowania się przez jednostki autorskie. Po zebraniu i uzgodnieniu wszystkich stanowisk Rada Statystyki otrzyma ich zbiorcze zestawienie wraz z projektem wstępnym programu badań.
Rady Statystyki przyjęła jednogłośnie przez głosowanie plan pracy na rok 2015. W roku przyszłym tematami posiedzeń Rady będzie m.in. koncepcja Europejskiego Systemu Statystycznego 2020, badania statystyczne mikroprzedsiębiorstw, modernizacja statystyki społecznej, badania statystyczne rolnictwa, badanie społeczeństwa informacyjnego i cyfryzacji administracji publicznej, badanie innowacyjności i konkurencyjności.