Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 15 czerwca 2015 r.
Posiedzenie prowadził przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek.
W obradach uczestniczyli wiceprezesi GUS dr Halina Dmochowska i dr Grażyna Marciniak.
Głównym punktem posiedzenia był projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016.
Charakteryzując projekt programu Anna Dobrowolska, zastępca dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS poinformowała, że w projekcie znajdują się 162 badania prowadzone przez GUS i urzędy statystyczne, 53 badania wspólne GUS z ministerstwami, NBP, KNF, urzędami centralnymi, 38 badań prowadzonych samodzielnie przez ministerstwa, NBP, urzędy centralne. Pani dyrektor omówiła prace jakie miały miejsce po majowej konferencji uzgodnieniowej dotyczące ostatecznych ustaleń nad kształtem projektu.
Zastępca przewodniczącego Rady Jan Guz ponowił swoją uwagę dotyczącą badania przez GUS przeciętnego trwania życia w zdrowiu oraz nietypowych form zatrudnienia. Podkreślił, że dane dotyczące nietypowych form zatrudnienia potrzebne są zarówno dla realizacji polityki zatrudnienia, jak i dla UE, który zwróciła uwagę, że jest to problem Polski, który powinien być rozwiązany z uwagi na realizację strategii Europa 2020. Po dyskusji przyjęto wstępnie ujęcie tematu dotyczącego przeciętnego trwania życia w zdrowiu w projekcie programu na rok 2017. Odnośnie badania nietypowych form zatrudnienia przyjęto rozważenie możliwości wprowadzenia tematu w nowelizacji programu na rok 2016.
Rada Statystyki uznając, że projekt programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016 ujmuje badania, których wyniki mają podstawowe znaczenie dla obserwacji procesów społecznych i gospodarczych w stopniu odpowiadającym aktualnym potrzebom głównych użytkowników statystyki publicznej i możliwościom finansowym i badawczym GUS i innych resortów, NBP, KNF, przyjęła uchwałę w sprawie projektu programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016, projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tego programu oraz opinię dotyczącą projektu wydatków budżetowych na badania statystyczne w roku 2016.
Przyjęcie opinii o wydatkach budżetowych poprzedzone zostało dyskusją popierającą wniosek wiceprezes GUS dr Haliny Dmochowskiej o wsparcie GUS w staraniach o podwyższenie środków budżetowych na wynagrodzenia pracowników urzędu, które gwarantowałyby stabilizację zatrudnienia w obliczu stale zwiększających się obowiązków i rozwijania się nowych technologii informatycznych.
Przekazany przez Radę Statystyki 29 czerwca 2015 r. projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016 rozpatrzony został przez Stały Komitet Rady Ministrów 9 lipca 2015 r. i rekomendowany Radzie Ministrów, która przyjęła dokument 21 lipca 2015 r.
Przewodniczący Rady Statystki wręczył powołanie na członka Rady Statystyki Mikołajowi Stęszewskiemu, zastępcy dyrektora departamentu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, który zastąpił w Radzie Małgorzatę Steiner z tego samego ministerstwa.
W celu wykorzystania kompetencji członków Rady przy pracach nad projektem programu badań statystycznych Rada przyjęła wstępnie podział odpowiedzialności członków za poszczególne rozdziały programu.