Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 25 kwietnia 2013 r.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczyli Wiceprezesi GUS dr Halina Dmochowska i Krzysztof Kurkowski.
W pierwszym punkcie posiedzenia Rada zapoznała się z perspektywami pełnego wykorzystania administracyjnych źródeł danych w statystyce publicznej w okresie do 2017 r. Temat przedstawił Janusz Dygaszewicz, dyrektor Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS, który omówił dotychczasową modernizację procesów statystycznych w zakresie wykorzystania administracyjnych źródeł danych, ich cele, uzyskane efekty oraz plany wykorzystania administracyjnych źródeł danych w poszczególnych obszarach statystyki publicznej. We wnioskach wskazał m.in., że wykorzystanie danych administracyjnych w statystyce publicznej jest uzależnione od spełnienia przez systemy informacyjne administracji publicznej kryteriów jakości ustalonych w ramach statystyki publicznej. Podkreślił, że dane powinny być kompletne, aktualne, spójne i dostępne w odpowiednim czasie, a na etapie projektowania zbierania danych w badaniach statystycznych, w pierwszej kolejności rejestry te winny być uwzględniane jako źródło.
W posiedzeniu udział wzięli zaproszeni goście: dr Wojciech Rafał Wiewiórowski - Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Jarosław Wojtowicz - zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Mechanizacji Rolnictwa, przedstawiciele ministerstw: Pracy i Polityki Społecznej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Spraw Wewnętrznych, Gospodarki, Zdrowia, Edukacji Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawiciele: Narodowego Banku Polskiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Agencji Rynku Rolnego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Agencji Nieruchomości Rolnych, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
W dyskusji podkreślono, że wykorzystanie administracyjnych źródeł danych w statystyce jest głównym kierunkiem działania nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach i wiąże się zarówno z ograniczaniem kosztów badań statystycznych jak i odciążaniem respondentów. Zwrócono również uwagę na problemy w tym zakresie dotyczące przede wszystkim: różnorodności definicji tych samych zjawisk występujących w różnych rejestrach, braku zrozumienia potrzeb statystyki publicznej i wynikającą z tego nieakceptację społeczną w zakresie udostępniania rejestrów, potrzeby nowelizacji istniejących w tej dziedzinie przepisów prawnych tak aby jednoznacznie określały zasady udostępniania danych.
W drugim punkcie posiedzenia Rada przyjęła informację przedstawioną przez Annę Dobrowolską, zastępcę dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS dotyczącą prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2014.
W dalszej części obrad prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki, członek Rady Statystyki, przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej przedstawił przebieg II Kongresu Demograficznego oraz wynikające z niego wnioski dla statystyki publicznej. Wnioski te dotyczyły przede wszystkim: możliwości oceny migracji zagranicznych, większej szczegółowości statystyki w układach administracyjnych, przygotowania statystyki ludnościowej do rozwiązywania problemów jakie wynikną po zniesieniu obowiązku meldunkowego, lepszego wykorzystania danych spisowych i ich promocja jako zasobu informacyjnego do tworzenia programów działania na różnych szczeblach zarządzania krajem na rzecz ludności i rodzin.
W ostatnim punkcie obrad, na wniosek wiceprzewodniczącego Rady Statystyki Jana Guza, Rada Statystyki wysłuchała informacji Doroty Turek, zastępcy dyrektora Dep. Handlu i Usług GUS na temat zmian w latach 2006–2012 systemu wag stosowanych w obliczaniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.