Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 14 kwietnia 2014 r.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczył Prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz Wiceprezes GUS dr Halina Dmochowska.
W pierwszym punkcie posiedzenia członkowie Rady zapoznali się z projektowanym przez GUS badaniem statystycznym dotyczącym ubezpieczania się gospodarstw domowych.
W obradach uczestniczyli przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, Polskiej Izby Ubezpieczeń i PZU Życie S.A. Temat przedstawiła Krystyna Strzelecka, zastępca dyrektora Dep. Studiów Makroekonomicznych i Finansów GUS. Badanie przeprowadzona ma być jako moduł badania budżetów gospodarstw domowych. Jego celem jest przede wszystkim dostarczenie wiedzy na temat zakresu i form ubezpieczania się gospodarstw domowych, zbadanie poziomu wydatków na usługi ubezpieczeniowe i ich struktury, pokazanie wzajemnych relacji sektora finansowego i niefinansowego (ubezpieczyciel - gospodarstwo domowe), a także zbadanie poziomu świadomości ubezpieczeniowej ludności. W dyskusji zwrócono uwagę na trudności w przeprowadzeniu badania wynikające z niskiej świadomość społeczeństwa w tym temacie przy jednoczesnym wprowadzeniu przez firmy ubezpieczeniowe skomplikowanego systemu ubezpieczeń. W związku z tym podkreślono znaczenie badania pilotażowego w określeniu ostatecznego kształtu badania, konieczność dobrego przeszkolenia ankieterów oraz przeprowadzenie pogłębionych wywiadów gwarantujących zarówno właściwe sprecyzowanie pytań jak i uzyskanie wiarygodnych informacji. Rada Statystyki poparła przeprowadzenie badania pilotażowego planowanego na koniec bieżącego roku. Ujęcie zasadniczego badania ubezpieczania się gospodarstw domowych w programie badań statystyki publicznej uwarunkowała pozyskaniem dodatkowych środków finansowych na jego przeprowadzenie (m.in. z firm i towarzystw ubezpieczeniowych).
W drugim punkcie posiedzenia Maciej Groń, dyrektor Dep. Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, przedstawił założenia i cele Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej. Utworzenie Repozytorium wynika z dyrektywy unijnej 2003/98/WE zobowiązującej kraje UE do udostępniania informacji publicznych do ich ponownego wykorzystania. Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw zdefiniowała pojęcie Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej”, a rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 marca 2014 r. określiło szczegółowo jego założenia. W Repozytorium udostępniane będą informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego, przygotowane w sposób, który ułatwia ich przetwarzanie oraz ponowne wykorzystywanie w aplikacjach i usługach.
W kolejnym punkcie posiedzenia Anna Dobrowolska, zastępca dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS, poinformowała o postępie prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015. Aktualnie trwają uzgodnienia międzyresortowe, a przedstawione w ich trakcie uwagi i wnioski wraz ze stanowiskami autorów badań będą przedmiotem międzyresortowej konferencji jaka odbędzie się w GUS w maju br. Rada Statystyki przyjmie dokument podczas posiedzenia czerwcowego i przedstawi go Radzie Ministrów.
W ostatnim punkcie posiedzenia Alicja Koszela, z Dep. Informacji GUS, zaprezentowała nowy portal internetowy Głównego Urzędu Statystycznego.