Uprzejmie informujemy, że w GUS za przyjmowanie zgłoszeń zewnętrznych naruszeń prawa oraz podejmowanie działań następczych, włączając w to wstępną weryfikację tych zgłoszeń, dalszą komunikację z sygnalistą, w tym występowanie o dodatkowe informacje i przekazywanie sygnaliście informacji zwrotnej, zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928), odpowiedzialne jest Samodzielne stanowisko pracy do spraw kontroli w Gabinecie Prezesa.
Naruszeniem prawa, zgodnie z art. 3 ustawy o ochronie sygnalistów, jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:
- korupcji;
- zamówień publicznych;
- usług, produktów i rynków finansowych;
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
- bezpieczeństwa transportu;
- ochrony środowiska;
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
- bezpieczeństwa żywności i pasz;
- zdrowia i dobrostanu zwierząt;
- zdrowia publicznego;
- ochrony konsumentów;
- ochrony prywatności i danych osobowych;
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
- interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
- rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
- konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela - występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi powyżej.
Zgłoszenia zewnętrzne naruszeń prawa przyjmuje się w jeden z następujących sposobów:
- pisemnie na adres: ;
- pisemnie na adres: Główny Urząd Statystyczny, al. Niepodległości 208, 00–925 Warszawa, w kopercie oznaczonej dopiskiem „Zgłoszenie zewnętrzne. Sygnalista”.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego przekazanego w sposób, o którym mowa powyżej, następuje w terminie 7 dni od dnia jego przyjęcia, chyba że sygnalista wystąpił wyraźnie z odmiennym wnioskiem w tym zakresie lub organ publiczny ma uzasadnione podstawy sądzić, że potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zagroziłoby ochronie poufności tożsamości sygnalisty.
Na żądanie sygnalisty wydaje się, nie później niż w terminie miesiąca od dnia otrzymania żądania zaświadczenie, w którym potwierdza się, że sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 ustawy o ochronie sygnalistów.
Uwaga
Zgłoszenia zewnętrzne niezawierające imienia i nazwiska sygnalisty oraz adresu do kontaktu, pozostawia się bez rozpatrzenia jako zgłoszenia anonimowe.
Sygnaliście przekazuje się informację zwrotną w terminie nieprzekraczającym 3 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego, a w uzasadnionych przypadkach w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia, po poinformowaniu o tym sygnalisty przed upływem terminu 3 miesięcy. Informacja zwrotna zawiera w szczególności informacje o planowanych lub podjętych działaniach następczych i powodach takich działań, stwierdzeniu bądź braku stwierdzenia naruszeń prawa i ewentualnych środkach, które zostały lub zostaną zastosowane w reakcji na stwierdzone naruszenia prawa.