Oświadczenie w sprawie dostępności
Urząd Statystyczny w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Urzędu Statystycznego w Krakowie: krakow.stat.gov.pl.
Data publikacji strony internetowej: 03-06-1995
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 16-01-2018
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej:
- część plików PDF nie jest dostępnych cyfrowo (nie ma w nich dobrze zaznaczonej logicznej struktury lub są skanami dokumentów),
- część opublikowanych infografik nie posiada opisu alternatywnego lub alternatywnej wersji danych,
- część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
- część udostępnionych na stronie materiałów nie spełnia wymogów dostępności cyfrowej, ponieważ zostały przygotowane w standardzie drukarskim (posiadają numery ISBN/ISSN).
- niektóre dokumenty opublikowane na stronie mogą być niedostępne z uwagi na fakt, że pochodzą z zewnątrz i posiadają strukturę, w którą nie ma możliwości ingerencji lub zostały opublikowane w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji.
Oświadczenie sporządzono dnia 22-09-2020. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Deklaracja została zaktualizowana dnia 12-09-2024.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Pani Beata Błaszczyk-Żewecka, .
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanego elementu strony internetowej. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Urząd Statystyczny w Krakowie powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, Urząd Statystyczny w Krakowie niezwłocznie poinformuje o tym wnoszącego żądanie oraz określi, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin realizacji nie może być dłuższy niż dwa miesiące licząc od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, Urząd Statystyczny w Krakowie zaproponuje alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniania dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich www.rpo.gov.pl/pl.
W Urzędzie istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza języka migowego. Zamiar skorzystania z pomocy należy zgłosić w Urzędzie najpóźniej na trzy dni robocze przed dniem zamierzonego załatwienia sprawy na adres e-mail .
Dostępność architektoniczna
Budynek: Urząd Statystyczny w Krakowie, ul. Kazimierza Wyki 3, 31 - 223 Kraków.
Ilość kondygnacji: 3 nadziemne + 1 suterena
W terminie od 12 września do 31 października 2024 r. w budynku przeprowadzany jest remont schodów wejściowych i strefy wejścia. Wejście do budynku jest możliwe w tym czasie przez drzwi ewakuacyjne na tyłach budynku, jest ono niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Przepraszamy za chwilowe niedogodności, zmieniamy się dla Was.
Dojście do budynku jest utwardzone. Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do budynku prowadzi jedno główne wejście. Znajduje się ono na wysokim parterze, do którego prowadzą schody, (10 stopni), których początek i koniec biegu są oznaczone kontrastową taśmą. Drzwi nie otwierają się automatycznie. Przy wejściu do Urzędu po lewej stronie zamontowana jest platforma przy schodowa dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Po prawej stronie schodów zamontowano dzwonek do alarmowania o potrzebie skorzystania z platformy, pomocy udziela stale obecny pracownik portierni. Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. Dziennik podawczy, znajdujący się po lewej stronie od wejścia, wyposażony jest w pętlę indukcyjną.
Budynek nie posiada windy. Początki i końce biegu schodów wewnętrznych w budynku na każdym piętrze oznaczone są kontrastową taśmą. Wszystkie pomieszczenia dla klientów są usytuowane na parterze, co ułatwia swobodną komunikację. Pomieszczenia ogólnodostępne dla klientów są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek pozbawiony jest progów utrudniających poruszanie się na wózkach inwalidzkich, drzwi wejściowe do budynku oraz do czytelni, Informatorium i sali szkoleniowej posiadają odpowiednią szerokość, umożliwiającą swobodne wejście osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze holu głównego, posiada oznaczenie w alfabecie Braille'a.
W budynku część pomieszczeń została oznaczona w alfabecie Braille’a.
W Urzędzie istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza języka migowego. Zamiar skorzystania z pomocy należy zgłosić w Urzędzie najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonego załatwienia sprawy, na adres e-mail. Urząd zapewni obsługę osoby niepełnosprawnej w odpowiednim terminie. Informacja o usłudze pozwalającej na komunikowanie się z osobą doświadczającą trudności w komunikowaniu się, jest zamieszczona na stronie internetowej Urzędu.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym na zasadach określonych
w obowiązujących przepisach prawnych.
W budynku zapewniona jest możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez oznaczenia dróg ewakuacyjnych, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych
z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji, a także możliwość ewakuacji z użyciem specjalistycznego krzesła ewakuacyjnego.
Budynek: Urząd Statystyczny w Krakowie, Oddział w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 52, 33 - 300 Nowy Sącz
Urząd Statystyczny w Krakowie Oddział w Nowym Sączu mieści się na I piętrze budynku, którego zarządcą jest Małopolski Urząd Wojewódzki Delegatura w Nowym Sączu.
Wejście główne usytuowane jest narożnie pomiędzy ul. Jagiellońską i Mickiewicza. Do wejścia głównego prowadzi 5 stopni, wzdłuż których po jednej stronie zamontowana jest poręcz. Za drzwiami, które nie otwierają się automatycznie znajduje się hol i 3 stopnie prowadzące na parter budynku. Punkt obsługi REGON znajduje się na pierwszym piętrze, posiada oznaczenie w alfabecie Braille'a. Osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach obsługiwane są w Punkcie Przyjęć Osób Niepełnosprawnych w Delegaturze MUW w pokoju nr 30, znajdującym się na parterze, po prawej stronie od wejścia głównego do budynku.
Po lewej stronie od wejścia głównego od strony ul. Jagiellońskiej znajduje się dodatkowe wejście oznaczone znakiem osoby na wózku inwalidzkim, z zamontowaną wewnątrz budynku platformą przy schodową, drzwi są otwierane przez pracownika dozoru po naciśnięciu dzwonka.
Pomieszczenie Urzędu Statystycznego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu, w którym obsługiwani są klienci znajduje się na parterze, który jest dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Początki i końce biegu schodów wewnętrznych w budynku na każdym piętrze oznaczone są kontrastową taśmą.
Dziennik podawczy jest wyposażony w pętlę indukcyjną.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku, nie posiada oznaczenia w alfabecie Braille'a.
Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawnych.
W budynku zapewniona jest możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez oznaczenia dróg ewakuacyjnych, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych
z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
Budynek: Urząd Statystyczny w Krakowie, Oddział w Tarnowie, Plac Kazimierza Wielkiego 2, 33 - 100 Tarnów.
Budynek wpisany do rejestru zabytków.
Budynek Urzędu Statystycznego w Krakowie Oddział w Tarnowie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (brak podjazdu, schody, brak windy, brak toalety dostępnej dla osób poruszających się na wózkach).
Pomieszczenie REGON oraz toaleta znajdujące się na parterze budynku są oznakowane w alfabecie Braille'a.
Przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych, ale istnieje możliwość dojazdu samochodu z osobą z niepełnosprawnością ruchową.
Dziennik podawczy, znajduje się na parterze, jest wyposażony w pętlę indukcyjną. Do wejścia prowadzi jeden stopień. Drzwi nie otwierają się automatycznie. Po lewej stronie drzwi wejściowych znajduje się dzwonek. Początki i końce biegu schodów wewnętrznych w budynku oznaczone są kontrastową taśmą.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawnych.
W budynku zapewniona jest możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez oznaczenia dróg ewakuacyjnych, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych
z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji, a także możliwość ewakuacji z użyciem specjalistycznego krzesła ewakuacyjnego.
Budynek: Urząd Statystyczny w Krakowie, Oddział w Chrzanowie, Rynek 16, 32 - 500 Chrzanów
Urząd Statystyczny w Krakowie Oddział w Chrzanowie mieści się na I piętrze budynku, który jest własnością gminy Chrzanów, a administrowany jest przez Miejski Zarząd Zasobów Komunalnych
w Chrzanowie.
Budynek nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (schody, brak windy, drzwi do budynku nie otwierają się automatycznie, brak toalety dostępnej dla osób poruszających się na wózkach).
Pomieszczenie REGON znajdujące się na pierwszym piętrze w budynku jest oznakowane w alfabecie Braille'a.
Przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych, ale istnieje możliwość dojazdu samochodu z osobą z niepełnosprawnością ruchową.
Dziennik podawczy, znajduje się na pierwszym piętrze, jest on wyposażony w pętlę indukcyjną.
Po prawej stronie drzwi wejściowych znajduje się domofon.
Początki i końce biegu schodów wewnętrznych w budynku oznaczone są kontrastową taśmą.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawnych.
W budynku zapewniona jest możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez oznaczenia dróg ewakuacyjnych, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych
z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
Budynek: Urząd Statystyczny w Krakowie, Oddział w Zakopanem ul. Jagiellońska 7, 34 - 500 Zakopane.
Urząd Statystyczny w Krakowie Oddział w Zakopanem mieści się na IV piętrze budynku, którego właścicielem jest Gmina Miasto Zakopane.
Budynek Oddziału Urzędu Statystycznego w Zakopanem nie jest dostosowany do potrzeb osób zarówno z niepełnosprawnością ruchową (brak podjazdu, schody, brak windy) jak również dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym). Parter budynku jest dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Przy wejściu do budynku zamontowany jest podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych.
Dziennik podawczy jest wyposażony w pętlę indukcyjną.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym na zasadach określonych
w obowiązujących przepisach prawnych.
W budynku zapewniona jest możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez oznaczenia dróg ewakuacyjnych, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych
z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.