Oświadczenie w sprawie dostępności
Urząd Statystyczny w Gdańsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Data publikacji strony internetowej: 1995.06.03
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2018.01.16
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej:
- część plików PDF nie jest dostępnych cyfrowo (nie ma w nich poprawnie zaznaczonej logicznej struktury lub są skanami dokumentów),
- część opublikowanych infografik nie posiada opisu alternatywnego lub alternatywnej wersji danych,
- część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
Oświadczenie sporządzono dnia 2024-01-18. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Pani Anna Karczewska, . Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności można składać w sekretariacie Urzędu na adres: .
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanego elementu strony internetowej. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Urząd Statystyczny w Gdańsku powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek: Urząd Statystyczny w Gdańsku, ul. Danusi 4, 80-434 Gdańsk
Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Danusi 4. Budynek składa się z pięciu kondygnacji.
Do holu głównego wchodzi się z zewnątrz budynku od ul. Danusi 4. Przed wejściem głównym znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone o obniżonych krawężnikach.
Portiernia znajduje się na wprost wejścia głównego.
Budynek Urzędu jest w znacznym zakresie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na parterze po prawej stronie od wejścia znajduje się pokój obsługi klienta, do której prowadzą drzwi spełniające wymogi drzwi przeciwpożarowych.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze holu głównego, po lewej stronie od wejścia głównego, za portiernią.
Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
W budynku zainstalowano windę osobową, która mieści wózek inwalidzki, wyposażoną w drzwi przesuwne dwuskrzydłowe. Winda posiada informację głosową. Ponadto przyciski na klawiaturze numerycznej w windzie są łatwo wyczuwalne dotykiem. Umieszczono na nich wypukłe cyfry i symbole.
Budynek pozbawiony jest progów utrudniających poruszanie się na wózkach inwalidzkich, a także wyposażony jest w dostatecznie szerokie drzwi prowadzące na poszczególne piętra urzędu, umożliwiające swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnością.
Od kwietnia 2012 r. osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się (osoby uprawnione) - zgodnie z Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się - mogą skorzystać przy realizacji spraw z pomocy osoby posługującej się językiem migowym oraz wystąpić z prośbą o przygotowanie i udostępnienie dokumentów w druku powiększonym.
Osoby uprawnione proszone są o zgłaszanie takiego zamiaru do Urzędu Statystycznego w Gdańsku na co najmniej 3 dni robocze przed dniem skorzystania ze świadczenia (z wyłączeniem sytuacji nagłych) pod numerem telefonu 58 76 83 130 lub na adres: . Urząd zapewni obsługę osoby z niepełnosprawnością w wyznaczonym przez nią terminie, a jeżeli nie będzie to możliwe wyznaczy inny dogodny termin.
Budynek: Urząd Statystyczny w Gdańsku Oddział w Chojnicach, Plac Niepodległości 7/9, 89-600 Chojnice
Oddział w Chojnicach Urzędu Statystycznego w Gdańsku mieści się na drugim piętrze budynku, którego zarządcą jest „Górski” sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie, ul. Kazimierza Wielkiego 6A/9, 81-780 Sopot.
Do budynku prowadzą dwa wejścia. Jedno główne wejście położone przy Placu Niepodległości 7/9, drugie wejście znajduje się od ul. Wysokiej 1. Budynek jest obiektem częściowo podpiwniczonym, o czterech kondygnacjach nadziemnych.
Przed budynkiem wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do holu głównego z zewnątrz prowadzi jeden stopień schodów, po lewej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone. Od strony ul. Wysokiej 1 również znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. Budynek w Chojnicach jest w znacznym zakresie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W części przeznaczonej dla Oddziału na drugim piętrze toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się po lewej stronie po wyjściu z windy i przejściu przez oszklone drzwi oddzielające korytarz.
Wejście do budynku, jak i ciągi komunikacyjne (również na drugim piętrze) są dostatecznie szerokie i pozbawione progów. Dostęp na drugie piętro jest możliwy za pomocą windy w pełni przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Winda posiada przesuwne drzwi oraz informację głosową. Ponadto przyciski na klawiaturze numerycznej w windzie są łatwo wyczuwalne dotykiem. Umieszczono na nich wypukłe cyfry i symbole.
W budynku nie ma innych oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Budynek: Urząd Statystyczny w Gdańsku Oddział w Słupsku, ul. Jana Pawła II 1, 76-200 Słupsk
Oddział w Słupsku Urzędu Statystycznego w Gdańsku mieści się na szóstym piętrze budynku Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku oddziału w Słupsku, którego zarządcą dla siedziby oddziału jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. z siedziba w Słupsku przy ulicy Tuwima 4.
Do budynku prowadzi jedno wejście od ulicy Jaracza. Budynek jest obiektem podpiwniczonym o siedmiu kondygnacjach nadziemnych.
Przed budynkiem wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do holu głównego z zewnątrz prowadzą schody, po prawej stronie schodów udostępniono podjazd dla wózków inwalidzkich. Dojście do budynku jest utwardzone.
Portiernia znajduje się po prawej stronie w holu głównym. Budynek w Słupsku jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością w stopniu podstawowym (podjazd, winda, toaleta).
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze po prawej stronie od wejścia głównego.
Ciągi komunikacyjne wewnątrz budynku (również na szóstym piętrze) są dostatecznie szerokie i pozbawione progów. Dostęp na szóste piętro jest możliwy za pomocą windy (w windzie nie ma możliwości wyboru głosowego, przyciski nie są dostosowane do obsługi przez osoby słabowidzące lub niewidome - winda starego typu).
W budynku nie ma innych oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.