Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański - Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli także: Prezes GUS dr Dominik Rozkrut, Pani Anna Borowska - Dyrektor Generalny GUS oraz dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył przygotowanej przez GUS prognozy ludności Polski do 2060 r. Punktem startowym prognozy był stan ludności na 31 XII 2022 r., opracowany w oparciu o wynik NSP2021, w podziale na wiek i płeć. Prognoza została obliczona na poziomie powiatów, a wyższe jednostki uzyskano w wyniku agregacji. Dla każdego z głównych komponentów zmiany demograficznej (dzietność, umieralność, migracje) przygotowano trzy warianty (wysoki, średni, niski). Szczegółowo omówiono prognozę w zakresie współczynnika dzietności, długości trwania życia, migracji rejestrowych. Warianty pogrupowano w scenariusze, łącząc te o tych samych nazwach dla każdego z komponentów. Jako scenariusz główny wybrany został po konsultacjach z Rządową Radą Ludnościową scenariusz średni. Pozostałe dwa scenariusze zostały opublikowane na stronie jako scenariusze alternatywne. Liczba ludności Polski w 2060 r. wg każdego ze scenariuszy to: 26,7 mln w scenariuszu niskim, 30,9 mln w scenariuszu średnim i 34,8 mln w scenariuszu wysokim. Wszystkie zakładają systematyczny spadek ludności. Omówiono również każdy z elementów składowych przyrostu naturalnego (urodzenia i zgony) w rozbiciu na trzy warianty. Przedstawiono również dodatkowy scenariusz, zakładający bardzo niski współczynnik dzietności, będący modyfikacją scenariusza średniego (głównego). Na koniec przedstawiono rekomendacje Departamentu Badań Demograficznych GUS w zakresie aktualizacji prognozy.
Jako drugi punkt przedstawiono raport z pracy metodologicznej 3.254: „Opracowanie metody szacunku zasobów cudzoziemców na krajowym rynku pracy w ujęciu regionalnym (NUTS3)”. Wskazano, że populacja cudzoziemców jest populacją trudną do zbadania (hard to reach population), gdyż jest to populacja ukryta, z którą trudno nawiązać kontakt. Trudno znaleźć operat losowania, na bazie którego można wykonać badanie metodą reprezentatywną. Jest to również populacja trudna do identyfikacji, ze względu na niechęć cudzoziemców do podawania pewnych danych. Radzie Statystyki przedstawione zostały zagadnienia związane z opracowaniem algorytmów weryfikacji i imputacji danych, integracją deterministyczną i probabilistyczną oraz estymacją liczby osób poza rejestrami. Omówione zostały również wyzwania, na które natrafiono przy pracy z rejestrami. Na koniec przedstawiono rekomendacje dotyczące przyszłych badań w tym zakresie.
Rada Statystyki została również poinformowana o stanie prac nad przyjęciem Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2025 oraz zmianie Pbssp na 2024 rok.