Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej (stacjonarnie i online). Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W spotkaniu uczestniczyli także Pan dr hab. Marek Cierpiał-Wolan Prezes GUS, oraz Pani Anna Borowska Dyrektor Generalny GUS oraz dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył omówienia Rachunku Satelitarnego Sportu. Badanie to ma na celu szczegółową analizę sektora sportowego, który nie jest wyszczególniony jako odrębna kategoria w systemie rachunków narodowych. Istotą rachunku satelitarnego jest określenie rzeczywistej roli sportu w gospodarce narodowej poprzez przedstawienie jego wkładu w tworzenie PKB, a także jego udziału w produkcji globalnej, wartości dodanej brutto oraz w zatrudnieniu na podstawie obecnego systemu rachunków narodowych i danych dotyczących pracujących w gospodarce narodowej. W 2006 r. z inicjatywy prezydencji austriackiej, Komisja Europejska utworzyła Grupę Roboczą ds. Ekonomii i Sportu, której główne działania dotyczyły określenia udziału sektora sportowego w gospodarkach krajów członkowskich i całej UE, dynamiki rozwoju tego sektora, a także pozyskania wiarygodnych danych, mogących posłużyć jako podstawa do podejmowania przyszłych decyzji. Podczas spotkania Grupy Roboczej w Wilnie w 2007 r. został opracowany dokument „Definicje wileńskie” prezentujący w formie tabelarycznej wybrane kategorie produktów i działalności gospodarczych dotyczących sektora sportowego, zgodnie z klasyfikacjami NACE i CPA stosowanymi w UE. Dokument ten stanowi podstawę do opracowania zharmonizowanego rachunku satelitarnego sportu dla UE. Dotychczas 10 państw Unii Europejskiej opracowało już takie zestawienie. Prace nad rachunkiem satelitarnym w Polsce podjęto w 2009 r. i są kontynuowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, w który przygotował Zeszyt metodologiczny Rachunek satelitarny sportu. Zaplanowano wpisanie badania z do Programu badań statystycznych statystyki publicznej na 2026 r. Ze względu na to, że Rachunek satelitarny sportu jest badaniem wtórnym, to jego realizacja nie wpływa na dodatkowe obciążenie respondentów.
Następnie przedstawiono informację nt. badania Rachunek Satelitarny Turystyki. Rosnąca rola turystyki w ostatnich kilkudziesięciu latach spowodowała potrzebę wypracowania metod umożliwiających pomiar jej efektów ekonomicznych w celu prowadzenia aktywnej polityki turystycznej. W toku międzynarodowych prac została opracowana koncepcja rachunku satelitarnego. Ramy metodologiczne określone zostały w podręczniku Tourism Satellite Account: Recommended Methodological Framework 2008, zatwierdzonym przez Wydział Statystyczny Narodów Zjednoczonych, Komisję Wspólnot Europejskich – Eurostat, Światową Organizację Turystyki oraz Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Celem rachunku satelitarnego turystyki jest zaprezentowanie zestawu informacji, dotyczących zarówno strony popytowej związanej m.in. z wydatkami generowanymi przez uczestników ruchu turystycznego, jak i strony podaży turystycznej, a także określenie znaczenia turystyki w gospodarce poprzez agregaty makroekonomiczne. Polska była jednym z pierwszych krajów, które podjęły prace w tym obszarze. Urząd Statystyczny w Rzeszowie zainicjował prace, w wyniku których został przygotowany Zeszyt metodologiczny – Rachunek satelitarny turystyki. W związku z powyższym zaplanowano wpisanie badania do Programu badań statystycznych statystyki publicznej na 2026 r. Rachunek satelitarny turystyki jest narzędziem umożliwiającym zrozumienie turystyki z perspektywy makroekonomicznej i zbadanie jej bezpośredniego wpływu na gospodarkę krajową. Koncentruje się na opisie i pomiarze różnych form turystyki (przyjazdowej, krajowej i wyjazdowej). Podkreśla związek między popytem odwiedzających na produkty i usługi związane z podróżami turystycznymi a podażą tych produktów w gospodarce, głównie w branży turystycznej. Jest to badanie wtórne, w związku z tym jego realizacja nie wpłynie na dodatkowe obciążenie respondentów. Opracowane dane będą dodatkowo dostępne w przygotowywanym dashboardzie Turystyka+ (https://turystyka.stat.gov.pl/) zawierającym informacje na temat turystyki w Polsce.
Trzeci punkt posiedzenia dotyczył prezentacji Raportu z pracy metodologicznej 3.271 Wykorzystanie danych administracyjnych do badania zbiorowości osób wykonujących umowy cywilnoprawne. W ramach pracy metodologicznej zbadano możliwość wykorzystania danych administracyjnych do opracowywania danych na temat zbiorowości osób wykonujących umowy cywilnoprawne w Polsce. Ta grupa osób nie była dotąd objęta szczegółowymi badaniami statystyki publicznej, z uwagi na brak odpowiednich źródeł danych. Wypełnienie luki informacyjnej pozwoli na prezentowanie pełniejszego obrazu rynku pracy, m.in. liczby osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz ich cech społeczno-ekonomicznych. Podjęte prace metodologiczna zakończyła się opracowaniem metodologii identyfikacji, przetwarzania i udostępniania danych na temat osób wykonujących umowy cywilnoprawne. W efekcie od danych za marzec 2023 r. udostępniane są kwartalnie dane eksperymentalne na temat osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i o pokrewnym charakterze (tj. umowy agencyjne, o świadczenie usług, umowy uaktywniające, akty powołania oraz umowy z członkami rad nadzorczych). Od 2026 roku dane te będą prezentowane w ramach istniejącego badania „Pracujący w gospodarce narodowej” jako informacje dodatkowe, tj. bez włączania tych osób do liczby pracujących w gospodarce narodowej. Informacja sygnalna na temat osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych będzie wydawana w cyklu kwartalnym. Będą w niej prezentowane dane dotyczące osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i o pokrewnym charakterze, umów o dzieło oraz umów o pomocy przy zbiorach. Dane o każdym rodzaju umowy będą prezentowane osobno. W opracowaniu będą znajdować się informacje o wieku i płci osób wykonujących poszczególne umowy cywilnoprawne, ich miejscu zamieszkania, a także o cechach podmiotów, dla których dany typ umowy jest realizowany.
Ostatni punkt posiedzenia poświęcono prezentacji stanu prac nad projektem Programu badań statystycznych statystyki publicznej (Pbssp) na 2026 r. oraz nad I zmianą do Pbssp na 2025 r. Projekt Pbssp 2026 jest na etapie wpisania do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W połowie kwietnia br. nastąpi przekazanie projektu do uzgodnień międzydziałowych, opiniowania i konsultacji publicznych. Omówiono także badania cykliczne planowane do ujęcia w projekcie Pbssp 2026, w ramach którego zgłoszono 259 badań, w tym 250 badań stałych i 9 badań cyklicznych. Badania cykliczne to: Zielona gospodarka w Polsce (co 2 lata); Partie polityczne (co 2 lata); Partnerzy dialogu społecznego – organizacje pracodawców i związki zawodowe (co 4 lata); Przepływy ludności związane z zatrudnieniem (co 10 lat); Struktura wynagrodzeń (co 2 lata); Zatrudnienie i wynagrodzenia w administracji publicznej (co 2 lata); Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych (co 3 lata); Innowacje (co 2 lata); Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (co 3 lata). W sprawie projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Pbssp 2025 (I zmiana ), 13 marca br. GUS otrzymał informację, że został on wprowadzony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i w najbliższym czasie zostanie przekazany do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych.