Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański - Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli także dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył informacji na temat przeprowadzonego badania eksperymentalnego dotyczącego monitorowania świadczenia usług publicznych w obszarze kultury na potrzeby Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP). Usługi publiczne w dziedzinie kultury zostały opisane w badaniu w pięciu wymiarach: ilości, jakości, dostępności, efektywności i wskaźników kontekstowych. Omówiono liczbę wskaźników przyjętą dla każdej z usług oraz luki informacyjne. Na 51 przyjętych wskaźników 25 wymaga prac związanych z aktualizacją i rozbudową formularzy i przeprowadzeniem dodatkowych badań. Następnie szczegółowo omówiono cele oraz realizację badania. Jednym z celów było sprawdzenie możliwości pozyskania danych z samorządów gmin i powiatów w celu uzupełnienia zidentyfikowanych luk informacyjnych w obszarze usług publicznych z zakresu kultury. Samorząd miał za zadanie przekazać dane, którymi sam dysponował oraz zebrać i przekazać dane z instytucji kultury, dla których urząd był organizatorem lub współorganizatorem i które miał wpisane w swoim Rejestrze Instytucji Kultury.
Wnioski z badania przedstawiają się następująco: badanie było bardzo trudne i pracochłonne dla sprawozdawców, ponieważ angażowało wiele komórek w urzędach i instytucjach kultury. Skutkowało to m.in. brakiem dostępności lub niską jakością zebranych danych dot. np. wydatków i zatrudnienia. W związku z tym zarekomendowano konieczność modyfikacja i uproszczenia formularza, tak aby dało się zebrać kluczowe dane merytoryczne od samorządów. Następnym omówionym zagadnieniem był projekt nowego badania SMUP-KJST. Jego celem jest dostarczenie brakujących informacji, pozwalających na uzupełnienie luk informacyjnych w obszarze kultury. Rada Statystyki dokładnie zapoznała się z zakresem przedmiotowym oraz metodyką tego badania. Ostatnim omówionym zagadnieniem była rekomendacja, by w przyszłości pozyskiwać w tym zakresie dane administracyjne od samorządów. W tym celu konieczne jest stworzenie wspólnego środowiska informatycznego, do którego wszystkie samorządy miałyby dostęp.
Jako drugi punkt przedstawiono informację na temat przeprowadzonego badania eksperymentalnego dotyczącego monitorowania świadczenia usług publicznych w obszarze rekreacji na potrzeby Systemu Monitorowania Usług Publicznych. Na początku omówiono usługi publiczne zdefiniowane w ramach obszaru SMUP „Rekreacja”. Zdefiniowano dwie usługi publiczne: udostępnianie infrastruktury rekreacyjno-sportowej oraz wspieranie aktywności rekreacyjno-sportowej mieszkańców. Rada Statystyki zapoznała się szczegółowo z wskaźnikami oraz źródłami danych statystycznych dla każdej z nich.
Kolejnym omówionym zagadnieniem było badanie eksperymentalne na formularzu SMUP R-JST. Celem badania „Wspieranie aktywności rekreacyjno-sportowej w jednostce samorządu terytorialnego w 2021 r.” było przetestowanie oraz przygotowanie ostatecznego formularza z obszaru rekreacji, w którym monitorowaniu podlegały nie występujące w innych badaniach statystycznych zmienne niezbędne do wyliczenia zdefiniowanych wskaźników oceniających działalność jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wspierania aktywności rekreacyjno-sportowej mieszkańców. Szczegółowo omówione zostały założenia, przebieg i zakres badania. Przedstawiono również formularz używany w badaniu, a następnie jego wyniki. Najczęstszymi problemami zgłaszanymi przez jednostki samorządu terytorialnego podczas udziału w badaniu były identyfikowanie, definiowanie i klasyfikowanie wydarzeń rekreacyjno-sportowych, rozproszenie danych niezbędnych do uzupełnienia formularza, czasochłonność pozyskiwania danych od podległych jednostek oraz konieczność szacowania danych dotyczących liczby uczestników wydarzeń.
W trzecim punkcie posiedzenia Rada Statystyki została poinformowana o stanie prac nad przyjęciem Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2026.