Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w sali im prof. Romaniuka w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli także: Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
W pierwszym punkcie posiedzenia omówiono przygotowanie projektu programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024. Członkowie Rady Statystyki zostali poinformowali o zrealizowanych dotychczas działaniach. Rada Statystyki przyjęła w głosowaniu Uchwałę w sprawie projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024.
W kolejnym punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się z koncepcją nowego eksperymentalnego badania statystyki rodzin nuklearnych i rozszerzonych. Jego realizacja wypełni istotną lukę w informacji o rodzinach. Umożliwi szeroki zakres analiz zbiorowości rodzin w Polsce na potrzeby różnych polityk publicznych w horyzoncie długookresowym. Dzięki temu badaniu będzie możliwe pozyskanie informacji o rodzinach nuklearnych (w tym w rozłące), rodzinach rozszerzonych, potencjale opiekuńczym i rodzinach w cyklu życia. Planowana jest cykliczna co 2-3 lata realizacja badania i publikacja wyników.
Ostatnia część spotkania dotyczyła prezentacji nt. „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Badanie polega na zintegrowaniu map hałasu tworzonych przez miasta z punktami adresowymi opracowanymi przez GUS w oparciu o dane z Narodowego Spisu Powszechnego. Badanie pozwala w sposób obiektywny określić populację narażoną na hałas. Dzięki badaniu możliwa jest ocena narażenia na hałas w oparciu o ujednolicone w skali europejskiej wskaźniki oceny hałasu (LDWB oraz LN) przy uwzględnieniu liczby mieszkańców oraz powierzchni miast w km2. Dodatkowo wyniki badania mogą być wykorzystane w ramach monitorowania dwóch celów zrównoważonego rozwoju (SDG), tj. Cel 3: dobre zdrowi i jakość życia oraz Cel 11: zrównoważone miasta i społeczności.