Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym, w sali imienia prof. Romaniuka (w budynku GUS) oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W posiedzeniu uczestniczyli: Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych. Na posiedzeniu obecnych było 19 członków Rady Statystyki.
Pierwsza część posiedzenia poświęcona była prezentacji najnowszych informacji z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Zostały omówione dane dotyczące stanu i struktury ludności kraju z uwzględnieniem jej rozmieszczenia w miastach i na wsi, zaprezentowane zostały także wizualizacje zmian stanu ludności na poziomie gmin oraz dane dotyczące wykształcenia ludności w Polsce, następnie omówione wyniki NSP 2021 w zakresie budynków i mieszkań, w tym ich ubytków. Została również przekazana wstępną informacja na temat zmian w aktywności ekonomicznej ludności. Na zakończenie przedstawiono najważniejsze zmiany dotyczące planowanej przez GUS rewizji danych w oparciu o wyniki ostatnich spisów powszechnych, tj. Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP 2021) oraz Powszechnego Spisu Rolnego (PSR 2020), w zakresie ludności, mieszkań, rynku pracy oraz wyników z reprezentacyjnych badań statystyki społecznej realizowanych poprzez gospodarstwa domowe.
Kolejny punkt posiedzenia dotyczył informacji o przeglądzie partnerskim (peer review), który odbył się w GUS. Temat przedstawił Koordynator krajowy ds. przeglądu partnerskiego. Omówione zostały podstawy metodyki przeglądu oraz fazy jego realizacji. Szczególną uwagę zwrócono na raport zawierający rekomendacje audytorów dla GUS oraz ONAs. W ramach 17 wydanych rekomendacji, do jednej zgłoszono uwagi ze strony Ministerstwa Finansów, a do dwóch zdanie odrębne GUS.
Trzeci punkt spotkania dotyczył przekazania informacji na temat projektów rozporządzeń programu badań statystycznych statystyki publicznej, które są obecnie procedowane przez GUS. Został także omówiony aktualny status projektu rozporządzenia zmieniającego do Pbssp na 2022 r. (znajduje się na ostatnim etapie prac) oraz projektu rozporządzenia Pbssp na rok 2023 (w trakcie ostatecznych uzgodnień). Natomiast prace nad Pbssp na rok 2024 rozpoczną się w październiku br.
W trakcie omawiania spraw bieżących ustalono, że członkowie Rady Statystyki przekażą do sekretariatu informacje na temat zapotrzebowania na publikacje statystyczne przeznaczone do ich dyspozycji. Ustalono również, że na najbliższym posiedzeniu Rady przedstawiciel GUS omówi możliwości i zaprezentuje działanie interaktywnej wersji programu badań, która znajduje się na stronie internetowej Urzędu.