Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym, w sali imienia prof. Romaniuka (w budynku GUS) oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W posiedzeniu uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych. Na posiedzeniu obecnych było 19 członków Rady Statystyki.
Pierwsza część posiedzenia poświęcona była omówieniu nowego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki dotyczącej nakładów i w rolnictwie – SAIO, które wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Jest to ramowe rozporządzenie związane z konsolidacją aktów prawnych i metodologii badań statystyk rolnictwa z zakresu: mięsa i zwierząt gospodarskich, upraw, pestycydów, sektora mleka i przetworów mlecznych, cen i bilansów produktów rolnych oraz raportowania bilansów składników odżywczych. Zawiera ono także nowe wymagania związane ze wspólną polityką rolną, środowiskiem, dobrostanem zwierząt, Zielonym Ładem, strategią „od pola do stołu”, kwestiami bezpieczeństwa żywnościowego oraz redukcją zużycia środków ochrony roślin (nawozów).
Kolejny punkt posiedzenia dotyczył przedstawienia informacji na temat zrealizowanych przez GUS prac nad nowym sposobem szacowania zasobów kadry medycznej. W odpowiedzi na zgłaszane uwagi, do prezentowanej w opracowaniach statystyki publicznej, liczebności kadry medycznej pracującej z pacjentem, prowadzone były prace nad wdrożeniem nowej metody ich szacowania, w oparciu o źródła administracyjne. Wątpliwości odbiorców dotychczasowych wyników budziła m.in. bardzo duża różnica pomiędzy liczbą osób posiadających prawo wykonywania zawodu, a liczbą pracujących bezpośrednio z pacjentem. W wyniku podjętych prac uzyskano informacje wynikowe o znacznie lepszej jakości w porównaniu z dotychczasową sprawozdawczością. Nowa metoda szacowania zasobów kadry medycznej, pozwoliła na ograniczenie luki informacyjnej z tego zakresu oraz znacząco zwiększyła możliwości dokonywania analiz na podstawie cech takich jak: płeć i wiek osób pracujących z pacjentem lub ich miejsce pracy.
Trzeci punkt spotkania dotyczył przekazania informacji na temat projektów rozporządzeń dotyczących programów badań statystycznych statystyki publicznej, które są obecnie procedowane przez GUS. Dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań omówiła aktualny status prac nad Pbssp na rok 2024 jak również trzecią zmianą do Pbssp na rok 2022 oraz pierwszą zmianą do Pbssp na 2023 r.