Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w sali im prof. Romaniuka w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, dyrektorzy departamentów GUS, przedstawiciele Narodowego Instytutu Wolności oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a on-line dyrektorzy Urzędów Statystycznych.
W pierwszym punkcie posiedzenia zaprezentowano najnowsze wyniki dotyczące oceny funkcjonowania trzeciego sektora w aktualnej sytuacji gospodarczej kraju. Przestawiono kluczowe informacje na temat badań organizacji non-profit, a także omówiono dodatkowo wdrożone zagadnienia i wpływ COVID-19 na działalność organizacji w 2020 r. oraz ich zaangażowanie w I kwartale 2022 r. w działania pomocowe w kraju i zagranicą, w związku z wojną w Ukrainie. Podmioty te, w obu tych sytuacjach, w szerokim zakresie udzieliły znacznej pomocy, co znalazło swoje odzwierciedlenie w przeprowadzanych przez statystykę publiczną badaniach. Obserwuje się wzmocnienie sektora non-profit, zarówno pod względem liczby organizacji, wielkości zatrudnienia, jak i przychodów. Niemniej nie widać zmniejszenia dysproporcji pomiędzy organizacjami dużymi, które mają biura i zatrudniają wielu pracowników oraz realizują duże projekty, a grupą organizacji, które operują budżetami rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Sytuacja epidemiczna w 2020 r. czasowo zahamowała rozwój małych i średnich organizacji. Dane za 2021 r. wskazują na stopniowy powrót organizacji do skali działalności sprzed COVID-19.
Druga część posiedzenia poświęcona była omówieniu wyzwań oraz postępów w ramach prowadzonych prac nad opracowywaniem wczesnych szacunków o wydatkach na świadczenia ochrony socjalnej, według podstawowych funkcji Europejskiego Systemu Zintegrowanych Statystyk na temat Ochrony Socjalnej (ESSPROS). W ramach systemu wydatków na ochronę socjalną ujmowana i przekazywana jest informacja o rentach, emeryturach i o wszelkiego rodzaju świadczeniach, które z tych funduszy zabezpieczenia społecznego pochodzą, a także np. o świadczeniach z tytułu bezrobocia, czy o zasiłkach chorobowych. System ESSPROS jest pojęciem dużo szerszym, niż tradycyjnie, wąsko rozumiana pomoc społeczna. Wyróżniamy osiem funkcji (wskaźników) ochrony socjalnej, które obejmują praktycznie całą sferę społecznych działań państwa. Metodologia wczesnych szacunków ESSPROS jest wciąż rozwijana, zarówno jeżeli chodzi o zakres przedmiotowy, jak i podmiotowy, w tym również w aspekcie, który dotyczy szybkości przekazywania i opracowywania danych. Wczesne szacunki dotyczą wydatków na świadczenia społeczne, zagregowanych na poziomie funkcji ochrony socjalnej. Dostępność tych danych jest szybsza, niż w przypadku podstawowych modułów ESSPROS.
W kolejnym punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się ze stanem prac nad projektem Planu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej na rok 2024. Dokument przeszedł kolejną fazę opiniowania, swoje uwagi nadesłało 9 podmiotów. Planowane jest spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Finansów oraz powołanie wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej grupy roboczej, która zajmie się problematyką badań statystycznych układów zbiorowych pracy. Do końca lutego br. planowane jest przekazanie projektu dokumentu do Zespołu Programowania Prac Rządu w KPRM.
Na zakończenie Rada Statystyki dyskutowała nad wyzwaniami organizacji pracy ankieterów Służb Statystyki Publicznej. Poruszono kwestie dojazdu ankieterów do respondentów oraz odpowiedniego przygotowania technicznego aplikacji używanych w badaniach.