Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w sali im prof. Romaniuka w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli także: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS oraz dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
W pierwszym punkcie posiedzenia omówiono Wyzwania dla statystyki publicznej w zakresie europejskich rachunków ekonomicznych środowiskowych w kontekście wymagań stawianych przez nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzające do podstawy prawnej nowe moduły rachunków środowiska. Członkowie Rady Statystyki zostali szczegółowo poinformowani o specyfice sześciu obecnie realizowanych rachunków ekonomicznych środowiska oraz o trzech nowych, które są w trakcie opracowywania. Przedstawiono również najważniejsze wyzwania związane z omawianym tematem oraz sposoby publikacji danych wynikowych.
Kolejny punkt posiedzenia dotyczył prezentacji eksperymentalnego badania dotyczącego wykorzystania teledetekcji satelitarnej i analiz geoprzestrzennych na potrzeby wyznaczania wskaźników zrównoważonego rozwoju. Jednostką prowadzącą badanie jest Urząd Statystyczny w Olsztynie. Członkowie Rady Statystyki zapoznali się z zaletami oraz wyzwaniami wynikającymi z wykorzystania technologii satelitarnej na potrzeby badań statystycznych. Szczegółowo zapoznali się również z metodologią trzech przykładowych wskaźników zrównoważonego rozwoju opracowanych w oparciu o omawianą technologię.
Następny punkt posiedzenia dotyczył badania indeksów cen eksportu i importu realizowanego przez Urząd Statystyczny w Opolu. Szczegółowo omówiono dobór produktów oraz podmiotów do badania, jego metodologię oraz sposoby publikowania danych wynikowych.
Na koniec posiedzenia przedstawiono stan prac nad przyjęciem przez Radę Ministrów projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na 2024 r.