Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w sali im prof. Romaniuka w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
W pierwszym punkcie posiedzenia zaprezentowano najnowsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP2021), w części dotyczącej ludności i charakterystyki demograficzno-społecznej, według definicji krajowej i ludności rezydującej. Poruszono kwestię starzenia się populacji oraz ubytku ludności Polski. W porównaniu z danymi ze spisu z 2011 roku, liczba gmin, w których odsetek ludności w wieku 65 lat i więcej wynosił co najmniej 20%, wzrosła 10-krotnie. Stanowią one już 1/5 gmin w kraju. Według pierwszych, wstępnych danych, liczba osób niepełnosprawnych w Polsce wyniosła 5447,5 tys. i stanowiły one 14,3% ogólnej liczby populacji. Liczba osób z niepełnosprawnościami w stosunku do 2011 roku zwiększyła się o 16% (750 tys. osób). Nadal w tej grupie przeważają kobiety – 55%, wobec 45% mężczyzn. Najwięcej osób niepełnosprawnych na (1000 mieszkańców) odnotowano w województwie lubuskim – 182 osoby na 1000 mieszkańców. W Polsce w 2021 roku było 12535,8 tys. gospodarstw domowych. Najwięcej jest gospodarstw dwuosobowych (3139,5 tys.), kolejne miejsce zajmują gospodarstwa jednoosobowe (2839,6 tys.). Najmniej jest gospodarstw z 5 lub więcej osobami (2129,8 tys.)
Omówione zostały również najnowsze dane spisowe dotyczące wyników ostatecznych i wstępnych dotyczące budynków i mieszkań. Na koniec marca 2021 roku na terenie Polski zlokalizowanych było 15 227 927 mieszkań. Były one usytułowane w 6806910 budynkach. W porównaniu z poprzednim spisem liczba mieszkań zwiększyła się o 12,8%. Przyrost ten był wyższy na obszarach miejskich niż na obszarach wiejskich. Nowością są dane dotyczące mieszkania według okresu budowy budynku w 2021 r. Według wstępnych wyników najmłodsze zasoby mieszkaniowe (wybudowane po 2011 roku) stanowiły 12% całkowitej liczby mieszkań zlokalizowanych na terenie kraju. Dane uzyskane w NSP 2021 dostępne są Banku Danych Lokalnych oraz na Portalu Geostatystycznym, który daje możliwość korzystania z gotowych wizualizacji oraz tworzenia własnych zestawienie danych przestrzennych.
Druga część posiedzenia poświęcona była omówieniu wyzwań oraz postępów w ramach prowadzonych prac nad pomiarem zmian cen konsumpcyjnych w badaniach statystyki publicznej. Omówiono najważniejsze aspekty organizacji badań z tego zakresu, podkreślając, że w dużej mierze są one determinowane obligatoryjnym termin publikacji danych wynikowych. Zaznaczono, że wszystkie zmiany, które nastąpiły w badaniu w ostatnich 2 latach, były możliwe do realizacji dzięki stworzeniu konsorcjum, w ramach którego GUS realizował projekt finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W skład konsorcjum „Statystyka i nauka” weszły także: Szkoła Główna Handlowa i Instytutu Podstaw Informatyki PAN. W nowej koncepcji organizacji badań cen, uwzględniono dostęp do nowych źródeł danych oraz rozpoczęto prace nad systemem informatycznym, który pozwoliłby łatwo je adoptować do badania oraz przygotowywać w możliwie krótkim czasie odpowiedniej jakości wyniki. Coraz ważniejszym źródłem danych są informacje, które statystyka publiczna pozyskuje bezpośrednio z sieci handlowych. Są to tzw. duże wolumeny danych, przesyłane z ich systemów informatycznych do GUS, za pomocą specjalnego dedykowanego i bezpiecznego oprogramowania. Dodatkowo od zeszłego roku, GUS monitoruje również dwie witryny dużych sklepów internetowych (webscraping). Tym sposobem pozyskuje się miesięcznie informacje o szeregu produktów (5 tys.) i cenach (150 tys.), dane te jednak nie zostały jeszcze w pełni zaadaptowane do badania. Następnie przedstawiono szczegóły dotyczące pozyskiwania danych skanowanych i scrapowanych. Na zakończenie zaznaczono, że koszty pozyskania danych w nowy sposób są niższe od tych pozyskiwanych w sposób tradycyjny. Aktualnie jednak ich przetworzenie do poziomu standardów statystycznych jest wciąż bardzo pracochłonne. W najbliższej przyszłości GUS dodatkowo czeka realizacja nowego zadania związanego z wdrożeniem do procesu obliczeń – klasyfikacji COICOP2018, przyjętej jako nowy standard, która wprowadza wiele zmian strukturalnych w badaniach. Wpłynie to bezpośrednio na proces produkcyjny wskaźników CPI.
W kolejnym punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się z zestawieniem uwag i stanowisk do uwag, zgłoszonych do projektu Programu badań statystyki publicznej na 2024 rok. Zestawienie obejmuje 103 uwagi, z czego 31 zostały uwzględnione, 10 uwzględniono częściowo, 33 są nieuwzględnione, a 29 to dodatkowe wyjaśnienia do uwag.
Na zakończenie Rada Statystyki dyskutowała nad planem pracy Rady Statystyki w 2023 r. oraz przyjęciem preliminarza wydatków Rady Statystyki na 2023 r. Oba dokumenty zostały zaakceptowane i w drodze głosowania przyjęte do realizacji.