Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w sali im prof. Romaniuka w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
W pierwszym punkcie posiedzenia przedstawiono prace, które dotychczas podejmowała statystyka publiczna oraz działania, w których uczestniczyła na forum krajowym i międzynarodowym, w celu rozpoznania obszaru badawczego dotyczącego zjawiska firm rodzinnych. Wskazano także perspektywy przeprowadzenia w przyszłości badania statystycznego w tym obszarze, jak również związane z tym tematem liczne wyzwania. Od wielu lat, zarówno na forum krajowym jak i międzynarodowym, prowadzone są poszukiwania odpowiedzi na pytanie na ile firmy rodzinne są podmiotami specyficznymi, działającymi odmiennie od pozostałych podmiotów gospodarczych. Coraz częściej podejmowane są próby by zdiagnozować te specyficzne cechy oraz zdefiniować zbiorowość i opracować dla niej dane statystyczne. Dotychczas w Polsce badaniem przedsiębiorstw rodzinnych zajmowały się przede wszystkim instytucje spoza systemu statystyki publicznej. Jest to jednak bardzo złożono zjawisko i mimo kilkuletnich prac wielu instytucji, nie została wypracowana i wprowadzona do prawa krajowego czy też międzynarodowego jedna uniwersalna, powszechnie akceptowalna definicja firm rodzinnych.
Druga część posiedzenia poświęcona była omówieniu Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) z uwzględnieniem zmian jego zakresu oraz metodologii i organizacji, które Główny Urząd Statystyczny wprowadził do badania w 2021 r., w związku z wdrożeniem w europejskim badaniu siły roboczej regulacji ramowej dla statystyki społecznej. Wprowadzone zmiany dotyczyły przede wszystkim zakresu podmiotowego badania oraz definicji i sposobu wyodrębniania poszczególnych populacji osób na rynku pracy. W ramach reorganizacji skrócono także czas transmisji zbioru zanonimizowanych danych jednostkowych do Eurostatu. Dodatkowo GUS dokonał przeliczenia wstecz kwartalnych wyników BAEL dla lat 2010-2020, co skutkowało zmniejszeniem populacji osób pracujących oraz zwiększeniem liczby osób biernych zawodowo, przy zachowaniu praktycznie niezmienionej liczebności osób bezrobotnych.
W kolejnym punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się ze stanem prac nad wdrożeniem jednostki rodzaju działalności (kind-of-activity unit – KAU) do europejskiej statystyki krótkookresowej. Przedstawione zostały jej podstawy prawne, zobowiązania krajów członkowskich UE w tym zakresie oraz metodologia jej stosowania. GUS proponuje aby od 2024 r. wyniki europejskiej statystyki krótkookresowej opracowywanej według jednostki KAU były dodatkowo udostępniane w kraju, równolegle do danych opracowanych według jednostki prawnej. Planowane jest również opracowanie odpowiedniego zeszytu metodologicznego.
Ostatnia część spotkania dotyczyła przedstawienia aktualnego zestawieniem uwag i stanowisk zgłoszonych podczas prac nad przyjęciem projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024. Członkowie Rady Statystyki zostali poinformowani, że konferencja uzgodnieniowa Pbssp na rok 2024 zaplanowana jest na drugą połowę czerwca 2023 r. Rada Statystyki została również poinformowana o stanie prac nad zmianą Pbssp na rok 2023.