Posiedzenie odbyło się w formie hybrydowej, stacjonarnie w sali im prof. Romaniuka w GUS oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W obradach uczestniczyli także: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych.
W pierwszym punkcie posiedzenia omówiono ocenę realizacji programu badań statystycznych statystyki publicznej za rok 2022. Radzie Statystyki przedstawiono informację na temat liczby zrealizowanych badań, wykorzystanych źródeł danych, przyczynach opóźnień w realizacji niektórych badań, wprowadzonych zmianach w Planie badań oraz wpływie wojny w Ukrainie na realizację Planu.
Druga część posiedzenia poświęcona była omówieniu postępów w przygotowaniu projektu programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024. Członkowie Rady Statystyki zostali poinformowali o stanie dotychczasowych prac oraz planowanych działaniach, w tym konferencji uzgodnieniowej, zaplanowanej na 20 czerwca 2023 r.
W kolejnym punkcie posiedzenia członkowie Rady Statystyki zapoznali się z badaniem dotyczącym modelowych szacunków luki produktowej na podstawie danych jednostkowych. Szczegółowo omówiono motywację i cele badania, wykorzystane dane, użytą metodologię ekonometryczną, wyniki empiryczne oraz plany rozwoju badania. Zaprezentowane badanie jest komplementarne wobec innych podejść metodologicznych obliczania luki produktowej oraz współczynników produktywności w gospodarce. Daje również szerokie możliwości agregacji i dekompozycji danych według ustalonych kryteriów, takich jak wielkość przedsiębiorstwa, konkurencyjność rynku, formy własności czy sektora gospodarki.
Ostatnia część spotkania dotyczyła prezentacji aktualnego Badania budżetu czasu ludności (BCL). Jest to jedno z kluczowych badań reprezentacyjnych Głównego Urzędu Statystycznego, realizowane cyklicznie na wylosowanej próbie gospodarstw domowych. Dotychczas przeprowadzono pięć edycji badania, w latach 1968, 1976, 1984, 2003/2004 i 2013. Metodologia ostatnich dwóch edycji badań została oparta na rekomendacjach Eurostatu. Poprzednią rundę badań (tzw. rundę 2010) przeprowadzono w 18 krajach europejskich, które realizowały je w latach 2008-2013. Obecne Badanie budżetu czasu ludności prowadzone jest od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Jego wyniki pozwolą nie tylko na analizę zmian w zakresie gospodarowania czasem w porównaniu z poprzednią edycją badania, ale także zmian wynikających z pojawienia się i przyspieszenia istotnych zjawisk wpływających na styl życia w okresie pandemii COVID-19 oraz w czasie trwania wojny na Ukrainie. Pierwsze wyniki z Badania budżetu czasu ludności zaplanowane są do upublicznienia w czerwcu 2024 r.