Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 30 lipca 2012 r.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczyli wiceprezesi GUS dr Grażyna Marciniak i Krzysztof Kurkowski.
Rada Statystyki zapoznała się z ogólnokrajowym raportem z wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011. Raport przedstawiła Lucyna Nowak - zastępca dyrektora Dep. Badań Demograficznych GUS oraz Dorota Szałtys - naczelnik z tego departamentu.
Omawiając raport prelegentki zwróciły uwagę na obszerny rozdział zawierający metodologię spisu oraz na dane dotyczące ostatecznej faktycznej liczby ludności Polski według stanu w dniu 31 marca 2011 r. wynoszącej 38,5 mln. Porównując dane spisowe z 2011 r. z danymi ze spisu z 2002 r., wskazały na zahamowanie procesu urbanizacji Polski, na niewielkie zmiany struktury ludności według płci, spadek odsetka ludności w wieku przedprodukcyjnym w wyniku niekorzystnych trendów demograficznych, wzrost odsetka ludności z wykształceniem wyższym (głównie w miastach) oraz zróżnicowanie regionalne wskaźników demograficznych.
Członków Rady Statystyki interesowało m.in. weryfikacja danych spisowych, różnice pomiędzy danymi z BAEL a spisowymi, zmiany prognozy demograficznej w oparciu o nowe dane spisowe oraz udostępnianie danych spisowych.
W drugim punkcie posiedzenia Rada zapoznała się z projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskiej statystyki w dziedzinie demografii, który przedstawiła Lucyna Nowak. Omówiła ona genezę i założenia dokumentu oraz przebieg prac nad nim. Zaznaczyła, że podstawowym celem rozporządzenia jest uregulowanie prawne statystyki w dziedzinie demografii pod kątem dostarczania Komisji Europejskiej danych w odpowiednim terminie, właściwej jakości i porównywalnych w układzie międzynarodowym. Przedstawiając prace nad stanowiskiem prowadzone przez polski rząd odnośnie projektu rozporządzenia oraz prace grupy roboczej Rady UE do spraw statystyki, wskazała na kontrowersje dotyczą braku w dokumencie jednolitej definicji liczby ludności kraju i związanego z tym zobowiązania w art. 4 do przekazywania na potrzeby parlamentu UE liczby ludności danego kraju bez emigrantów przebywających za granicą co najmniej 12 miesięcy.
Koreferując temat i podsumowując dyskusję prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki podkreślił trudności w zharmonizowaniu statystyki w dziedzinie demografii wynikające z różnic metodologicznych w tym zakresie, jakie mają miejsce w krajach UE. Zaznaczył, że przy ogólnie prawidłowych założeniach projektu Rozporządzenia PE i Rady w sprawie europejskiej statystyki w dziedzinie demografii zawiera on jednak niepotrzebnie elementy pozastatystyczne. Zwrócił uwagę, że wprowadzenie dokumentu w życie związane będzie z nowelizacją w Polsce wielu przepisów oraz spowodować może określone skutki finansowe wynikające z konieczności dodatkowego przeliczania danych statystycznych. Prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki bardzo pozytywnie ocenił prace polskiej delegacji nad omawianym dokumentem unijnym.
W kolejnym punkcie posiedzenia Rada przyjęła harmonogram posiedzeń plenarnych w II półroczu br. oraz przedyskutowała zakres tematów tych posiedzeń.