Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 30 marca 2015 r.
Posiedzenie prowadził przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczył prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski, wiceprezesi GUS: dr Halina Dmochowska, dr Grażyna Marciniak, Konrad Cuch oraz dyrektor generalna GUS Anna Borowska.
W pierwszym punkcie posiedzenia Anna Dobrowolska, zastępca dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS przedstawiła przebieg prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016. Po uwzględnieniu w dokumencie ustaleń wynikających z lutowej konferencji uzgodnieniowej przesłany został do uzgodnień międzyresortowych. Anna Dobrowolska udzieliła odpowiedzi członkom Rady na pytania dotyczące konkretnych badań w projekcie programu, a Małgorzata Sołtyszewska, dyrektor Dep. Finansowo – Księgowego wyjaśniła kwestie związane z nowym podejściem do szacowania kosztów badań.
W dalszej części obrad członkowie Rady zapoznali się z badaniem statystycznym mikroprzedsiębiorstw. Temat przedstawiła Aneta Płatek, zastępca dyrektora Dep. Przedsiębiorstw GUS. W obradach uczestniczyła przedstawicielka Mazowieckiej Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw Agnieszka Clarey oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z Anną Tarnawą na czele.
Aneta Płatek zaprezentowała ogólne podejście do organizacji badania statystycznego mikroprzedsiębiorstw oraz omówiła podstawowe badanie prowadzone od początku transformacji jakim jest roczne sprawozdanie działalności gospodarczej przedsiębiorstw realizowane na formularzu SP-3. Pani Dyrektor wskazała na duże zapotrzebowanie na informacje dotyczące mikroprzedsiębiorstw oraz podkreśliła specyfikę tego sektora jako zbiorowości o dużej różnorodności podmiotowej, wrażliwej na wszystkie obciążenia administracyjne, w tym także sprawozdawczością. Dlatego prowadzone jest jedno podstawowe badanie mikroprzedsiębiorstw i tylko w wyjątkowych sytuacjach przeprowadza się dodatkowe badania.
Anna Płatek omówiła zmiany w badaniu jakie miały miejsce w okresie transformacji ustrojowej wynikające ze zmieniających się potrzeb badawczych, konieczności odciążenia jednostek oraz wprowadzenia formularza elektronicznego. Aktualnie roczne badanie na formularzu SP-3 prowadzone jest na czteroprocentowej próbie losowanej na podstawie schematu warstwowego pełnej zbiorowości mikroprzedsiębiorstw opartej na rejestrze jednostek statystycznych. W zakresie przedmiotowym zbierane są podstawowe informacje
o wynikach ekonomicznych: przychody, koszty, nakłady inwestycyjne, informacje o pracujących. Wielkość próby gwarantuje możliwość prezentowania danych na poziomie województwa oraz osobno według rodzaju działalności i formy prawnej. Jednocześnie zaspokaja potrzeby krajowe i służy do opracowywania informacji na potrzeby Komisji Europejskiej, OECD i innych organizacji międzynarodowych. Wskazała na prowadzone działania mające nas celu doskonalenie badania oraz łączenia jego wyników z danymi pozyskiwanymi z innych badań oraz na publikacje, w których prezentowane są dane dotyczące mikroprzedsiębiorstw.
Rada Statystyki pozytywnie oceniła prowadzone badania mikroprzedsiębiorstw zarówno od strony organizacji jak i zakresu. W wielowątkowej dyskusji poruszono problemy związane z obciążeniem mikroprzedsiębiorstw sprawozdawczością, możliwościami pozyskiwania danych z innych źródeł, określeniem stopnia innowacyjności małych jednostek, zwiększeniem zakresu podmiotowego i przedmiotowego badania umożliwiającym pozyskanie danych o większej liczbie form zatrudnienia, organizacji jednostek, czy okresu „przeżycia” firm.
Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek wręczył nominację na członka Rady Lucynie Dargiewicz, przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, która desygnowana została z ramienia Forum Związków Zawodowych na miejsce Tomasza Krzemieńskiego.
W ostatnim punkcie obrad Barbara Jarosińska, naczelnik wydziału w dep. Współpracy Międzynarodowej przedstawiła projekt zmian Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej.