Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczyli: Prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz Wiceprezes GUS dr Halina Dmochowska.
Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć Ewy Feligi - członka Rady Statystyki w latach 1996-1998, reprezentującej w Radzie Narodowy Bank Polski.
Posiedzenie koncentrowało się na 2 zagadnieniach, tj.:
- projekcie programu badań statystycznych na rok 2017 (po Komisji Programowej),
- dokonaniach Centralnej Biblioteki Statystycznej i kierunkach jej rozwoju.
Temat projektu programu badań statystycznych na rok 2017 po posiedzeniach Komisji Programowej przedstawiła Anna Dobrowolska - zastępca dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS. Przypomniała, że w dniach 4-5 lutego w Głównym Urzędzie Statystycznym odbyły się posiedzenia Komisji Programowej, na których rozpatrywano uwagi zgłoszone przez opiniodawców do wstępnego projektu programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2017. W dniu 4 lutego przedmiotem prac Komisji była szeroko rozumiana tematyka gospodarcza badań, a w dniu następnym tematyka społeczna.
Dyrektor Anna Dobrowolska wskazała, że większość uwag i wniosków zgłoszonych do projektu wstępnego programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2017 zostało uzgodnionych, jednakże w kilku obszarach pojawiła się potrzeba dalszej współpracy przedstawicieli GUS z opiniodawcami i autorami badań. W związku z tym odbyły się spotkania robocze. Jako przykład wymieniła spotkanie Departamentu Badań Społecznych i Warunków Życie z Ministerstwem Finansów w sprawie m.in. zgłoszonej przez ministerstwo potrzeby rozszerzenia Badania budżetów gospodarstw domowych. Następnie omówiła pozostałe obszary wymagające jeszcze współpracy. Były to: obszar badań dotyczący rodziny i współpracę w tym zakresie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej, obszar badań dotyczących społeczeństwa informacyjnego i gospodarki cyfrowej oraz działalności badawczo-rozwojowej. Wskazała też na potrzebę wprowadzenia zmian w badaniu Działalność archiwalna w związku ze zmianami zgłoszonymi do tego badania przez jednostkę autorską (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz w badaniu Szkoły wyższe i ich finanse, gdzie w związku z nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym dane o większości podmiotów będą pozyskiwane przez GUS z systemu POLON.
Rada Statystyki pozytywnie oceniła realizację obecnego etapu przygotowania projektu programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2017.
Temat związany z dokonaniami Centralnej Biblioteki Statystycznej i kierunkami jej rozwoju zaprezentowała Bożena Łazowska - dyrektor Centralnej Biblioteki Statystycznej. Skupiła się na pracach zrealizowanych w ciągu ostatnich 2 latach w ramach SISP-2. Wskazała, że była to największa modernizacja biblioteki od 1996 roku. Jej wartość wyniosła ponad 2 mln zł. Poinformowała, że w ramach przeprowadzonych działań zakupiono sprzęt potrzebny do budowy statystycznej biblioteki cyfrowej i przechowywania zdigitalizowanych zasobów bibliotecznych. Pozyskano także nowy wydajny serwer biblioteczny, obszerną macierz dyskową, skaner dziełowy do digitalizacji zbiorów oraz nowe komputery dla czytelników. Ponadto CBS zyskała nową witrynę internetową. Przeprowadzono również masową digitalizację zbiorów. Podała z jakich zdigitalizowanych publikacji statystycznych mogą obecnie korzystać użytkownicy. Wskazała również na zmiany w wystroju i wyposażeniu czytelni. Przedstawiła plany odnośnie rozwoju biblioteki cyfrowej w najbliższych latach. Podkreśliła, że realizacja tych zamierzeń wymaga stosownych środków. Oceniła, że konieczny jest coroczny budżet na poziomie 1,5-1,6 mln zł.
Rada Statystki pozytywnie oceniła działania na rzecz modernizacji i rozwoju biblioteki, a zwłaszcza digitalizacji jej zbiorów.