Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 19 listopada 2012 r.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczyli: prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz wiceprezesi GUS dr Halina Dmochowska i Krzysztof Kurkowski.
Rada Statystyki zapoznała się ze stanem i potrzebami zmian w podziale statystycznym Polski według NUTS, w związku z upływającym terminem przedłożenia ewentualnych zmian w tym zakresie do Eurostatu. Uczestniczący w posiedzeniu Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przekazał opinie, w której Ministerstwo nie zaleca dokonywania zmian na poziomie NUTS 2 i zaznacza, że ewentualna zmiana podziału na poziomie NUTS 3 powinna być ograniczona do nielicznych przypadków, uzasadnionych merytorycznie przez samorządy. Podobną opinię przedstawiła Dominika Rogalińska, dyrektor Dep. Badań Regionalnych i Środowiska GUS, zaznaczając, że zapewnienie stabilności klasyfikacji, umożliwiające tym samym porównywanie danych w długich szeregach czasowych, przemawia za utrzymaniem obecnego podziału terytorialnego do celów statystycznych. W trakcie dyskusji polemizowano z powyższymi opiniami zwracając m.in. uwagę, że wszelkie zmiany w zakresie podziału NUTS 2 i 3 poprzedzone powinny być oceną aktualnego stanu pod względem funkcjonalności i przydatności z punktu widzenia planów i strategii opracowywanych w województwach. Rada Statystyki powołała czteroosobowy zespół do opracowania na kolejne posiedzenie propozycji związanych z korektą NUTS w oparciu m.in. o uwagi zgłoszone przez organy samorządu terytorialnego.
W kolejnym punkcie posiedzenia Rada Statystyki dokonała oceny spójności rocznego programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2013 z Europejskim Programem Statystycznym 2013-2017 według założeń rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Temat przedstawili: dr Marek Mroczkowski, dyrektor Dep. Współpracy Międzynarodowej GUS, Elżbieta Sudnicka, naczelnik wydziału i Anna Dobrowolska, zastępca dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS. Zgodnie z przedstawionymi materiałami Rada przyjęła, że badania ujęte w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2013 są w większości dostosowane do wymogów Unii Europejskiej i tym samym do celów zawartych w Europejskim Programie Statystycznym 2013-2017. Jednocześnie zaznaczono, że zakładane modyfikacje zakresu tematycznego w kolejnych rocznych programach badań statystyki publicznej umożliwią, w perspektywie do 2017 r. realizację celów wyznaczonych w Europejskim Programie Statystycznym 2013-2017.
W ostatnim punkcie posiedzenia członkowie Rady przedstawili propozycje dotyczące zmian i uzupełnień w projekcie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2014.