Posiedzenie plenarne Rady Statystyki w dniu 11 lutego 2013 r.
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczył prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz wiceprezesi GUS: dr Halina Dmochowska, dr Grażyna Marciniak i Krzysztof Kurkowski.
W pierwszym punkcie posiedzenia Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek poinformował o przebiegu Komisji Programowej GUS, która odbyła się 4 i 5 lutego 2013 r. i poświęcona była rozpatrzeniu i uzgodnieniu uwag oraz wniosków zgłoszonych do projektu wstępnego programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2014. Szczegółowo problemy poruszone podczas Komisji Programowej GUS omówiła Anna Dobrowolska, zastępca dyrektora Dep. Programowania i Koordynacji Badań GUS, która przedstawiła również do rozstrzygnięcia trzy uwagi Ministerstwa Finansów, dotyczące uwzględnienia w projekcie programu nowych badań oraz przejęcia przez GUS badań dotychczas prowadzonych w Ministerstwie Finansów.
Po dyskusji Rada Statystyki przyjęła określone rozwiązania do zastosowania w dalszych pracach na projektem programu badań na rok 2014.
W drugim punkcie Rada Statystyki zapoznała się ze stanem i planem rozwoju statystyki usług biznesowych. Temat przedstawiła Agnieszka Matulska-Bachura, zastępca dyrektora Dep. Handlu i Usług GUS. W 2011 r. przedsiębiorstwa zaliczana do segmentu usług biznesowych stanowiły prawie 25% podmiotów sektora usług, wytworzyły ponad 22% wartości dodanej brutto całego sektora usług i zapewniły prawie 15% miejsc pracy w tym sektorze. Agnieszka Matulska-Bachura omówiła działalności zaliczane do usług biznesowych oraz liczbę przedsiębiorstw w poszczególnych grupach i zatrudnionych w nich osób. Przedstawiła zakres prowadzonych badań zaznaczając, że wynika on zarówno z potrzeb wewnętrznych jak i z wymagań międzynarodowych regulowanych trzema podstawowymi rozporządzeniami Parlamentu i Rady Europy, które nakładają na kraje członkowskie obowiązek dostarczania określonych danych. Omówiła rolę Grupy Voorburg w statystyce usług związanych z obsługą działalności gospodarczej, założonej z inicjatywy Urzędu Statystycznego Kanady w 1986 r. i stanowiącej nieformalne forum wsparcia w rozwoju statystyki sektora usług. GUS uczestniczy aktywnie w pracach tej grupy od 2006 r. Podkreśliła, że podstawowe plany rozwoju statystyki usług biznesowych związane są przede wszystkim z rozszerzaniem zakresu tych badań o jednostki najmniejsze.
Koreferat przedstawił członek Rady Statystyki prof. dr hab. Stanisław Kubielas, który pozytywnie ocenił zaangażowanie statystyki publicznej na tle innych krajów w badanie usług biznesowych. Wskazał na przykłady świadczące o potrzebie dalszych prac nad sprecyzowaniem i rozszerzeniem zakresu przedmiotowego i podmiotowego badań omawianej dziedziny, w tym również pod kątem możliwości szerszego stosowania porównań międzynarodowych.
Rada Statystyki przyjęła do wiadomości przedstawioną informację dotyczącą stanu badań statystycznych usług biznesowych pozytywnie oceniając zamierzenia w tym zakresie.